Tak chce „Solidarność” i Bruksela.
Blisko jedna trzecia europosłów podpisała apel, w którym wnoszą o ustanowienie niedzieli dniem wolnym od pracy – w całej Unii Europejskiej – donosi tvn24.pl.
Wystarczy by pod apelem podpisała się połowa, a apel zmieni się w oficjalne stanowisko Parlamentu Europejskiego.

W niedzielę zakupów już nie zrobisz

Z popieranym przez związek zawodowy „Solidarność” pomysłem europosłów nie zgadzają się organizacje skupiające pracodawców.
Zakaz handlu w niedziele może kosztować polski budżet nawet miliard złotych, oraz spowodować redukcję 70 tys. stanowisk pracy – zauważa portal. „Solidarność” przekonuje, że zakupy w ciągu tygodnia rozłożą się równo, bo jeżeli nawet nie będzie można nic kupić w niedzielę, to ludzie częściej będą chodzić do sklepów w inne dni.

Unia zakaże całej Europie pracować w niedzielę

Wtedy więcej pracowników będzie musiało ich obsłużyć – tvn24.pl cytuje stanowisko związkowców.
Według statystyk Komisji Europejskiej 27,5 proc. zatrudnionych pracuje przynajmniej w jedną niedzielę w miesiącu, 8 proc. pracuje w każdą. Ponad połowa to pracownicy dużych firm
Unia zakaże całej Europie pracować w niedzielę?
Tego chcą niemieccy europosłowie. Niemieccy europosłowie chcą, by do nowelizowanej właśnie dyrektywy unijnej o czasie pracy wprowadzono zapis o niedzieli, jako dniu wolnym od racy w całej Unii Europejskiej – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Niemcy: w niedzielę sklepy muszą być zamknięte

Ochrona niedzieli wolnej od pracy ma wielkie znaczenie zarówno dla zdrowia pracowników, połączenia życia zawodowego z rodzinnym , jak i ogólnie dla życia społecznego. Wspólny dzień wolny od pracy wzmacnia więzi społeczne, zagrożone obecnie przez skutki gospodarczego kryzysu – napisali w swoim apelu europosłowie niemieccy.

W niedzielę zakupów już nie zrobisz

Na razie pod ich apelem podpisała się jedna trzecia europarlamentarzystów. Pomysł popierają też 72 europejskie organizacje i Kościoły.
Czy pomysł niemieckich europarlamentarzystów ma szansę na wprowadzenie w życie?
Komisja Europejska podchodzi do tematu dość sceptycznie.
Obowiązująca dyrektywa o czasie pracy zastrzega, że pracownikowi przysługuje jeden dzień wolnego w tygodniu. Wybór dnia wolnego od pracy leży w gestii państw członkowskich – stwierdził komisarz Andor podczas niedawnego seminarium w Brukseli.
Podobny zapis już kiedyś obowiązywał w UE. Jednak Trybunał Sprawiedliwości anulował go twierdząc, że nie ma dowodów na to, iż odpoczynek w niedzielę miałby być lepszy dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników niż odpoczynek w innym dniu tygodnia – przypomina „GW”.

Translate »