W dniach 8-10 czerwca w Madrycie spotkali się przedstawiciele związków zawodowych reprezentujących pracowników sektora handlu z całej Europy (w obradach wzięli także udział przedstawiciele związków z Turcji i Izraela). Zaznaczmy, że jest to największa grupa zawodowa na naszym kontynencie. Ogółem w obradach zjazdu wzięło udział 220 uczestników, w tym 80 delegatów, wśród nich Kolega Alfred Bujara, Przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Celem zjazdu było przyjęcie rezolucji, w których zawarto plany działania dla związków zawodowych na kolejne cztery lata, a także wybór Komitetu Sterującego i Prezydium Sektor Handlu UNI Europa.

Delegaci przyjęli następujące rezolucje:

  1. Włączający rynek pracy, w której zawarto postulaty uczciwszego i bardziej otwartego rynku pracy.
  2. Zatrudnienie i jakość usług, której celem strategicznym jest tworzenie miejsc pracy z bezpieczeństwem socjalnym i sprawiedliwością dla wszystkich pracujących.
  3. Organizowanie w handlu. Za cel zasadniczy działań związków uznano pozyskiwanie członków oraz budowanie siły związków zawodowych poprzez zwiększanie ich liczebności. Rezolucję tę przedstawił uczestnikom konferencji Kolega AB, gdyż zadanie powiększania bazy członkowskiej jest jednym z najważniejszych zadań, które stoi przed NSZZ „Solidarność”, a także innymi związkami Europy Środkowej. Swoją prezentację Kolega Bujara w znacznej części poświęcił sytuacji w Polsce, omawiając m.in. kampanię pozyskiwania członków w sieci Kaufland i Biedronka, przedstawiając problemy i sukcesy podczas działań przeprowadzonych przez działaczy Związku w roku ubiegłym i bieżącym.
  4. Godziny pracy w handlu i równowaga między pracą a życiem osobistym. Rezolucja ta zakłada działania, zmierzające do polepszenia czasu pracy, aby pracownik mógł we właściwy sposób wypocząć w gronie rodziny i bliskich osób. Rezolucja ta wzbudziła żywy odzew wśród delegatów. Głos zabrał n.in. Kol. A.Bujara, omawiając złą sytuację w tym zakresie w Polsce. Przedstawił potrzebę uregulowania prawnego zagadnienia czasu pracy w handlu z uwzględnieniem wolnych niedziel, na które pracownicy oczekują. „Nasze działania w ramach UNI Europa muszą być skonsolidowane…, z tej sali musi wyjść jasny przekaz, co do oczekiwań pracowników handlu w tym temacie”.
  5. Europejskie Rady Zakładowe w sercu strategii europejskich związków zawodowych. Celem działań wynikających z przyjęcia tej rezolucji jest budowa siły organizacyjnej związków wewnątrz korporacji światowych i regionalnych działających w sektorze handlu i negocjowanie porozumień światowych i regionalnych.

Podczas madryckiej konferencji dokonano wyboru Prezydium UNI Europa Handel. Przewodniczącym został wybrany Juergen Hoppe ze związku HK Handel (Dania). Wiceprzewodniczącymi zostali:

  1. Kol. Alfred Bujara z NSZZ „Solidarność” (Polska),
  2. Ulrich Dalibor z Ver.di (Niemcy),
  3. Emilio Fargnoli z UILTuCS (Włochy),
  4. John Hannet z USDAW (Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej).

Do Komitetu Sterującego z Obszaru VI, obejmującego Europę Środkowo-Wschodnią, w tym Polskę, zostali wybrani:

  1. Cristina Gogescu, FSLC, Rumunia.
  2. Jozsef Saling, KASz, Węgry.

Zastępcą członka Komitetu Sterującego z naszego Obszaru został wybrany Aleksander Posochowas, LPSDPS, Litwa.

Delegaci przyjęli także deklaracje w sprawie złej sytuacji w spółkach Real, Ikea i WallMart, w których domagają się jej poprawy.

 
Translate »