Kłótnie, pretensje, docinki – tak reagują klienci, gdy kobieta w ciąży czy rodzic z małym dzieckiem chce zrobić zakupy, korzystając z kas pierwszeństwa

Kasy pierwszeństwa są przeznaczone dla kobiet w ciąży, osób niepełnosprawnych, starszych. Zwyczajowo także dla osób z małymi dziećmi na rękach.
W hipermarketach można spotkać od jednej do trzech takich kas, przy czym najczęściej otwarta jest tylko jedna.
„Chyba jeszcze pani nie rodzi?”
By wyróżnić kasę pierwszeństwa, większość sklepów wprowadziła widoczne ich oznaczenia. Tak jest np. w hipermarketach Carrefour, Real, Auchan czy sklepach sieci Ikea. Reguły są jasne i proste, ale nie dla wszystkich.- Robiłam drobne zakupy na weekend w hipermarkecie Carrefour. W kolejce do kasy pierwszeństwa stała długa kolejka. Głośno wszystkich przeprosiłam i powiedziałam, że chciałabym skorzystać z pierwszeństwa – opowiada Ania w dziewiątym miesiącu ciąży. – Kobieta z gigantycznymi zakupami fuknęła, nastolatka wywróciła bezradnie oczami, a jeden z panów po pięćdziesiątce rzucił do mnie tekst, że chyba jeszcze nie rodzę. Pretensji, krzywych spojrzeń i niezadowolenia udało mi się uniknąć tylko kilka razy, gdy korzystałam z kas pierwszeństwa.
Za i przeciw
Bywa, że kolejka dzieli się na dwa fronty: tych „za” i „przeciw” wpuszczeniu kogoś do kasy, a przepuszczenie kogoś bez kolejki kończy się awanturą.- Ostatnio, gdy stałam w dość długiej kolejce, do kasjera podeszła kobieta z dwutygodniowym noworodkiem. Poprosiła o przepuszczenie. Kasjer odpowiedział, że to niemożliwe, bo nie jest w grupie uprzywilejowanej, czyli w ciąży. Dopiero po mojej interwencji ludzie stojący w kolejce i kasjer pozwolili tej pani zrobić szybciej zakupy – dodaje Agnieszka, która w kolejce w podwarszawskim Kauflandzie stała z rocznym dzieckiem

– Przeprowadzimy dodatkowe szkolenie dotyczące jakości obsługi -zapewnia Jarosław Kaduczak, rzecznik prasowy Kaufland.

Sieci przyznają jednak, że na awanturujących się klientów sposobu nie mają.

– W praktyce stosowanie się do zasad „kasy pierwszeństwa” zależy też od dobrej woli wszystkich klientów – przypomina Michał Sikora z Tesco Poland.

Co zrobić, gdy kasa pierwszeństwa nie działa albo jej nie ma?

– W tej sytuacji osoby upoważnione do korzystania z uprzywilejowanych kas mogą domagać się obsłużenia poza kolejnością w innej kasie, a kasjer ma obowiązek je wpuścić – zapewnia Maria Cieślikowska, rzecznik prasowy Carrefour Polska.

 
źródło: 
Translate »