W Parlamencie Europejskim w Brukseli zakończyła się konferencja poświęcona promowaniu idei wolnej niedzieli w Unii Europejskiej. Organizatorem spotkania było Europejskie Przymierze Wolnej Niedzieli oraz związki zawodowe i inne organizacje społeczne.
W ramach konferencji miały miejsce trzy bloki dyskusyjne: Praca przyzwoita i wolne niedziele w czasach kryzysu, Równoważenie życia rodzinnego i prywatnego z pracą – ku szczęśliwemu i zdrowemu życiu, Jak wolna niedziela umożliwia uczestnictwo obywatelskie i zaangażowanie ochotnicze (wolontariat). Zwrócono też uwagę na koszty społeczne i ekonomiczne wynikające z pracy w niedzielę, tj. choroby takie jak: depresja, neuroza, choroby psychiczne, alergie. Koszty leczenia tych chorób ponosi społeczeństwo, zyski zaś trafiają wyłącznie do korporacji.
W trakcie spotkania Europejskie Przymierze Wolnej Niedzieli przedstawiło prezentację swojej kampanii zatytułowanej „Wolna niedziela i przyzwoita praca w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2014 r.”
– Działania na szczeblu europejskim pokazują, że nie jesteśmy osamotnieni w naszych postulatach, a próby wmówienia nam, że Europa zachodnia odstępuje od tych zasad, są niezgodne z prawdą – podkreśla Alfred Bujara.
Organizatorzy konferencji liczą na zaangażowanie posłów do Parlamentu Europejskiego w kampanię i prace legislacyjne zmierzające do uczynienia niedzieli dniem odpoczynku w Unii Europejskiej.
– Posłom Parlamentu Europejskiego przedłożyliśmy do wypełnienia deklaracje poparcia idei niedzieli wolnej od pracy i godnych warunków zatrudnienia – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”. – Zauważmy, że jest to deklaracja podejmowana przed wyborami europejskimi, która pozwoli nam ocenić poparcie posłów jak również kandydatów do PE w tej sprawie.
Konieczność rozwiązania sprawy poprzez dyrektywę unijną zadeklarował już niemiecki poseł Thomas Mann (Europejska Partia Ludowa), wiceprzewodniczący komisji zatrudnienia i spraw społecznych PE.
Organizatorzy i uczestnicy konferencji podkreślają, że niedziela wolna od pracy i przyzwoite godziny pracy mają ogromne znaczenie dla obywateli oraz pracowników w całej Europie i nie są sprzeczne z konkurencyjnością ekonomiczną.
– Konkurencyjność potrzebuje innowacji, innowacja wymaga kreatywności, a kreatywność odpoczynku – podsumowuje Bujara.
źródło: www.solidarnosc.org.pl