Szanowni Europarlamentarzyści!

Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność stanowczo sprzeciwia się propozycjom zmian Dyrektywy 2003/88/WE, które mogą spowodować dalszą liberalizację prawa pracy w całej Europie. W szczególności, z uwagi na charakter pracy w handlu i usługach, sprzeciwiamy się możliwości wydłużenia czasu pracy w sektorach handlu, banków i ubezpieczeń do 60 czy nawet 65 godzin.

Wydłużenie czasu pracy i to tak drastyczne, będzie skutkować zwiększeniem problemów zdrowotnych pracowników, wyczerpaniem organizmu i wzrostem poziomu stresu, co w konsekwencji doprowadzi do zmniejszenia wydajności pracy i obniżenia koncentracji na wykonywanych zadaniach, a także zwiększenia absencji chorobowej. Tym samym wysoce prawdopodobny będzie wzrost wydatków na ochronę zdrowia.

W tej sytuacji ucierpi także rodzina, bowiem w wyniku dłuższego przebywania poza domem, zmniejszy się równowaga między czasem przeznaczonym na pracę a czasem przeznaczonym dla rodziny.

Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność stoi na stanowisku, że można rozważać większą elastyczność czasu pracy w ramach obecnie obowiązującego maksymalnego tygodniowego czasu pracy. W żadnym jednak wypadku większa elastyczność nie może za sobą pociągać wydłużenia czasu pracy w handlu i usługach.

Pragniemy także przesłać apel Walnego Zebrania Delegatów Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” do Europarlamentarzystów o wprowadzenie do Dyrektywy o czasie pracy zapisu dotyczącego minimalnego czasu od pracy, który zasadniczo winien obejmować niedziele.

Z uwagi na trwające prace nad zmianą tej dyrektywy, istnieje zatem niepowtarzalna szansa, by w Dyrektywie znalazły się zapisy wskazujące niedzielę jako dzień szczególnie wolny od pracy i prawo chroniące pracowników odpoczywających w ten dzień.

Według badań istnieje silny związek między niedzielnym odpoczynkiem a zdrowiem psychicznym i fizycznym pracowników, gdyż niedziela bardziej, niż jakikolwiek inny dzień tygodnia oferuje możliwość przebywania z rodziną, spotkania z przyjaciółmi, zawierania i podtrzymywania więzów przyjacielskich oraz zaspokojenia potrzeb duchowych.

Niedzielny odpoczynek od pracy sprzyja rodzinie, sąsiedztwu, zaangażowaniu społecznemu i politycznemu, służy pielęgnowaniu przyjaźni, nauce, sztuce oraz religii. Odpoczynek od pracy w niedzielę wpływa na rozwój i realizację praw podstawowych, a tym samym napełnia życiem treść przepisów konstytucyjnych.

W obecnym czasie globalnego kryzysu tym większą wagę należy przywiązywać do ochrony praw pracowniczych, a nie ograniczać je. Europa socjalna stanowi zbyt dużą wartość, by można pozwolić na jej przekreślenie.

Wobec powyższego apelujemy do Was Europarlamentarzyści nie akceptujcie wydłużenia czasu pracy w sektorach handlu, banków i ubezpieczeń. Zabezpieczcie prawo pracowników do odpoczynku w niedzielę i święta. Dzięki Waszej decyzji pracownicy będą chętniej i wydajniej pracowali, a wydatki na ochronę zdrowia będą mogły ulec zmniejszeniu, pracownicy będą mogli więcej czasu przeznaczyć dla rodziny.

Z wyrazami szacunku
Alfred Bujara
Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń
NSZZ „Solidarność”

Translate »