Przymierze na rzecz wolnej niedzieli
14.10.2008 r. Wiedeń
Niedziela w swojej różnorodności i stałości jest dniem wyjątkowym, w którym obywatele UE mogą swobodnie decydować o swoim czasie.
Niedziela jest również podstawą rytmu życia, na którym może oprzeć się każdy człowiek i każda wspólnota. Dzięki wspólnemu dniu wolnemu od pracy możliwa jest synchronizacja życia, tak z perspektywy społecznej, jak i czasowej. Wyjątkową funkcję niedzieli można dostrzec także w tych państwach europejskich, które nie mają korzeni chrześcijańskich.
Wyjątkowy kształt i funkcje niedzieli sprawiają, że jest ona inna niż pozostałe dni tygodnia.
W żadnym innym dniu tygodnia nie można w tej samej mierze co w niedzielę cieszyć się spokojem, czasem dla siebie, dla wspólnoty czy rodziny. W ten sposób niedziela daje oswobodzenie od materialnych przymusów, zewnętrznych obowiązków i presji czasu.
Przerwa od pracy i codziennych zajęć stwarza możliwość regeneracji psychicznej i fizycznej. Jest to nieodzowna część ochrony zdrowia wszystkich ludzi pracujących.
Niedawno opublikowane przez główną dyrekcję SANCO badania wykazały, że na psychiczne zdrowie człowieka mają wpływ czynniki, które oddziałują na życie w rodzinie. Chodzi tu o rozwój i podtrzymywanie kontaktów z otoczeniem i rozwój duchowy.
Niedziela, poprzez fakt zbiorowej przerwy od pracy, bardziej niż inne dni tygodnia, stwarza dogodne warunki do „wykorzystania indywidualnych zdolności, do przezwyciężenia trudności i obciążeń, które przynosi ze sobą życie, oraz do produktywnej i owocnej pracy, dzięki czemu ludzie są w stanie przyczynić się do rozwoju najbliższej sobie wspólnoty”.
Odpoczynek w niedzielę staje się jeszcze bardziej istotny w obliczu postępującej elastyczności czasu pracy, która w niewystarczającym zakresie uwzględnia potrzeby ludzi pracujących i prowadzi do wyjątkowych obciążeń dla zdrowia,.
UE jednoznacznie gwarantuje prawną, ekonomiczną i społeczną ochronę rodziny.
Wolna od pracy niedziela bardziej niż inne dni tygodnia umożliwia spędzanie czasu ze wszystkimi członkami rodziny.
Niedziela wspiera podstawowe wartości, które są kanwą UE.
Niedzielny odpoczynek od pracy sprzyja rodzinie, sąsiedztwu, zaangażowaniu społecznemu i politycznemu, służy pielęgnowaniu przyjaźni, spotkaniom, nauce, sztuce oraz religii.
Odpoczynek od pracy w niedzielę spełnia ważne zadanie, jakim jest rozwój i realizacja praw podstawowych, a tym samym napełnia życiem treść zapisów konstytucyjnych.
Polepszenie warunków życia i pracy, a w szczególności zdrowia pracowników w Europie jest gwarantowane w Europejskiej Karcie Społecznej oraz w europejskich regulacjach konstytucyjno-prawnych.
Na poziomie europejskim istnieją już przepisy, które stanowią, że niedziela jest ogólnie obowiązującym dniem wolnym od pracy. Niedziela, w świetle prawa wspólnotowego, jest dniem odpoczynku dla dzieci i młodzieży. Ponadto, wyrazem szczególnej wagi odpoczynku od pracy w niedzielę jest ograniczenie w ten dzień ponadgranicznego transportu ciężarowego w Europie.
Uważamy, że w celu praktycznej realizacji powyższych, ogólnie uznanych celów poprzez UE niezbędne jest wprowadzenie do Dyrektywy dotyczącej długości czasu pracy zapisu, określającego niedzielę jako ogólnego dnia wolnego od pracy.
Uczestnicy seminarium Przymierza na rzecz wolnej niedzieli w Austrii pt. „Seminarium – niepewne czasy” apelują do osób podejmujących decyzje w sprawie nowelizacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy (2003/88/WE), aby do punktu 5 dodać następujący fragment:
Ustęp 2:
Minimalny czas wolny od pracy zgodnie z ustępem 1 zasadniczo obejmuje niedziele.