W dniu 26 stycznia 2007 roku w Mediolanie podpisane zostało Porozumienie o powołaniu Europejskiej Rady Zakładowej Grupy UniCredit (ERZ), która stanowić będzie informacyjno-konsultacyjne przedstawicielstwo pracowników z krajów europejskich, w których Grupa UniCredit prowadzi działalność.
Sygnatariuszami Porozumienia byli: Kierownictwo Centralne Grupy oraz Specjalny Zespół Negocjacyjny, w skład którego weszło 19 członków – przedstawicieli pracowników z poszczególnych krajów.
W pracach Zespołu Polskę reprezentowało 2 przedstawicieli. Nasza wiedza w zakresie obowiązujących przepisów prawa europejskiego, jak i polskiej ustawy, znajomość treści innych porozumień zawartych w różnych ponadnarodowych firmach działających w Europie a także prowadzone w trakcie prac Zespołu konsultacje z ekspertem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozwoliły nam aktywnie i merytorycznie uczestniczyć w prowadzonych pracach i negocjacjach.
Europejska Rada Zakładowa Grupy UniCredit (ERZ) jest pierwszym przedstawicielstwem pracowników powołanym na całym włoskim rynku bankowym, który reprezentować będzie ponad 140.000 pracowników z 27 krajów europejskich niezależnie od tego, czy są one członkami Unii Europejskiej, czy też nie, jak np. Rosja czy Turcja.
W skład ERZ wejdzie 44 członków, w tym 4 z Polski. Dla każdego członka wybrany zostanie jeden zastępca ERZ wybierze ze swojego grona przewodniczącego i prezydium oraz uchwali swój wewnętrzny Regulamin.
Europejska Rada Zakładowa Grupy UniCredit (ERZ) w swoich założeniach bazować będzie na kulturze, zasadach oraz wartościach, które przyświecają korporacjom „odpowiedzialności społecznej”, głównie takim, jak szkolenia, nauczanie i rozwój zawodowy, bezpieczeństwo i higiena pracy, równe szanse i brak dyskryminacji, poszanowanie środowiska naturalnego pracy, co zostało obszernie zapisane w treści Porozumienia.
Reprezentanci pracowników będą cyklicznie spotykali się z Zarządem Centralnym w celu zdobycia informacji i skonsultowania obecnej sytuacji biznesowej Grupy, jej perspektyw rozwoju oraz wszystkich zagadnień mających istotny wpływ na interesy zatrudnionych pracowników, takich jak sytuacja w dziedzinie zatrudnienia i możliwy rozwój w tym zakresie, restrukturyzacje, fuzje, zmiany organizacyjne, przeniesienia działalności, zmniejszenie rozmiarów działalności, zamknięcie działalności, outsourcing, zwolnienia grupowe.
Wyniki rozmów będą komunikowane pracownikom wszystkich krajów przez członków ERZ.
W najbliższym czasie we wszystkich krajach reprezentowanych w ERZ Grupy UniCredit odbędą się wybory członków ERZ i ich zastępców.
W Polsce wybory odbędą się w oparciu o przepisy ustawy z dnia 5.IV.2002 r. o europejskich radach zakładowych.
O wynikach wyborów Zarząd Centralny zostanie zawiadomiony za pośrednictwem komórek Zasobów Ludzkich poszczególnych krajów a pracownicy za pośrednictwem organizacji związków zawodowych bądź członków ERZ.
Barbara Gawron
członek Specjalnego Zespołu Negocjacyjnego z Polski
Przewodnicząca Komisji Zakładowej
NSZZ „Solidarność” Pracowników Banku Pekao SA