Wolą KNF jest uspokojenie niepokoi pracowników oraz prowadzenie rzeczowej współpracy i wymiany informacji w komisji zajmującej się sprawą wydzielenia GINB ze struktur NBP.
W dniu 16.11.2006 r. z inicjatywy Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń oraz Sekcji Krajowej Bankowców NSZZ ”Solidarność” odbyło się spotkanie z Zastępcą Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego panem Marcinem Gomołą, odpowiedzialnym za organizację nadzoru bankowego w strukturach KNF. W spotkaniu uczestniczyli Przewodniczący Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń, Alfred Bujara, Przewodniczący Sekcji Krajowej Banowców, Andrzej Olejnik oraz z ramienia Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność Pracowników NBP, jej przewodnicząca Elżbieta Nowicka–Kukieła i wiceprzewodnicząca ds. GINB Danuta Ungert.
W pełni świadomi skutków, jakie w pamięci pracowników GINB pozostawiła atmosfera towarzysząca pośpiesznym pracom nad ustawą o nadzorze nad instytucjami finansowymi oraz znając niedoskonałości ustawy, zwłaszcza w kwestiach dotyczących pracowników nadzoru bankowego, rozumiemy niepokój, z jakim zgłaszają się do związku nasi członkowie i sympatycy. Dlatego propozycję spotkania uznaliśmy za okazję do przedstawienia ryzyka kadrowego, grożącego, naszym zdaniem, systemowi bankowemu w przypadku utraty profesjonalnej kadry nadzorczej.
Tematem przewodnim spotkania była troska o zapewnienie pracownikom nadzoru bankowego spokojnej pracy w okresie przechodzenia GINB z NBP do struktur KNF i prawidłowe wykorzystanie ich umiejętności i długoletnich doświadczeń poprzez przybliżenie nowemu Kierownictwu tworzonego urzędu realiów pracy nadzoru z uwzględnieniem inspekcji w terenie.
Gospodarz spotkania zapewniał, że Kierownictwo KNF prezentuje wolę utrzymania wszystkich wykwalifikowanych, merytorycznych pracowników GINB oraz osób niezbędnych do ich obsługi, zaś wszelkie zamiany organizacji pracy będą podejmowane drogą ewolucji, a nie rewolucji. Mimo, że ustawa nie zawiera kryteriów doboru pracowników nadzoru, pan Przewodniczący wyraził opinię, że dotychczasowe wymogi stawiane pracownikom inspekcji w Ustawie o NBP powinny być zachowane. W trakcie prawie dwugodzinnego spotkania nasz rozmówca kilkakrotnie prosił o uspakajanie pracowników obawiających się zmniejszenia zatrudnienia.Zamiarem KNF jest utrzymanie dotychczasowej struktury, a nawet zwiększenie zatrudnienia, gdyż w przyszłości zadania nadzoru powinny być rozszerzone o kontrolę SKOKów. Wiedza pracowników jest kapitałem, który nie może się zmarnować i powinna być przekazywana nowym, młodszym kolegom. Kierownictwo KNF zamierza stosować zasadę jasnych kryteriów oceny pracowników oraz motywowania najlepszych z nich.
Nasz rozmówca deklarował, że jego dewizą w procesie transformacji nadzoru będzie zachowanie ciągłości działania i utrzymanie wypracowanych profesjonalnych standardów nadzoru, zgodnie z zasadą po pierwsze nie szkodzić, po drugie poprawiać. Pan Michał Gomoła wyraźnie podkreślił, że podobną deklarację ewolucyjnych zamian pracy nadzoru bankowego w strukturach KNF złożył Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego pan Stanisław Kluza na posiedzeniach Komisji Nadzoru Bankowego.
Wolą KNF jest wyciszenie emocji towarzyszących pracom nad ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym i jej przyspieszonemu wejściu w życie, uspokojenie niepokoi pracowników oraz prowadzenie rzeczowej współpracy i wymiany informacji w komisji zajmującej się sprawą wydzielenia GINB ze struktur NBP.
Już pierwsze spotkanie dotyczące np. systemów informatycznych obsługujących prace GINB w NBP wykazały, że NBP posiada bez porównania nowocześniejsze rozwiązania od pozostałych nadzorów.
Pan Przewodniczący Michał Gomoła podziękował uczestnikom spotkania za rzeczowe argumenty dotyczące spraw pracowniczych i zadeklarował ze strony zarządu KNF, że z wszystkimi problemami w przeszłości możemy zwracać się do niego informując jednocześnie Przewodniczącego KNF.
Spotkanie w Komisji Nadzoru Finansowego dało nam nadzieję, że nadchodzący rok, choć bardzo trudny zarówno dla pracowników nadzoru, jak i ich Kierownictwa, przy dobrej, owocnej współpracy, pozwoli na wypracowanie zasad przeniesienia zadań wraz z pracownikami do nowych struktur. Pan Przewodniczący, Michał Gomoła nie znał wielu poruszanych przez nas zagadnień, ale byliśmy uważnie słuchani i wszyscy odnieśliśmy wrażenie, że rozmowa była korzystna dla obu stron.
Bardzo byśmy chcieli, aby deklaracje i zobowiązania okazały się możliwe do realizacji.