– Umowy społecznej dotyczącej wolnej od handlu niedzieli nie można lekceważyć i podważać, bo w ten sposób okazuje się lekceważenie dla prawa – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.
Uroczystej mszy świętej na piekarskim wzgórzu przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Przed rozpoczęciem liturgii tradycyjne przesłanie społeczne skierowane do pielgrzymów wygłosił pielgrzymów metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Wiele miejsca w swoim wystąpieniu abp Skworc poświęcił omijaniu zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Zgodnie z jej zapisami obostrzenia w niedzielnym handlu nie dotyczą placówek pocztowych. Ta furtka jest wykorzystywana przez kolejne sieci handlowe, które wprowadzają w swoich placówkach usługę odbioru i nadawania paczek, co pozwala im handlować w niedziele.
– W tej sprawie wspólnota Kościoła milczeć nie będzie, zwłaszcza tu, u Matki Bożej Piekarskiej, gdzie zrodziło się hasło: „Niedziela jest Boża i nasza” – powiedział metropolita katowicki. – Apelujemy i prosimy, aby nie demolować życia społecznego, rodzinnego, przymusowym „zaciągiem” tysięcy obywateli, zwłaszcza kobiet do niedzielnej, niekoniecznej pracy. Nie wolno zysków ekonomicznych stawiać przed prawem człowieka do odpoczynku i życia rodzinnego. Mówimy – razem z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski: „non possumus” – podkreślił abp Skworc.
Pielgrzymka mężczyzn wróciła do Piekar Śląskich po roku przerwy spowodowanej pandemią. Z uwagi na rygory sanitarne liczba jej uczestników została ograniczona do 10 tys. Po litanii do Matki Bożej Piekarskiej w bazylice mężczyźni przeszli w procesji z obrazem Maryi na Kalwarię.
Majowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców oraz sierpniowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium należą do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. Tradycje pielgrzymowania mężczyzn i młodzieńców do Matki Boskiej Piekarskiej sięgają okresu międzywojennego.