Na prośbę Alfreda Bujary, Przewodniczącego Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” Prezydent RP Andrzej Duda rozmawiał w formule wideokonferencji z przewodniczącymi związków zawodowych reprezentującymi duże sieci handlowe.
W spotkaniu uczestniczyli też Minister Paweł Szrot, Sekretarz Stanu – Szef Gabinetu Prezydenta, a z ramienia środowiska:
⦁ Alfred Bujara – Przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”
⦁ Dariusz Paczuski – Przewodniczący Organizacji Związkowych w Auchan Polska
⦁ Paweł Skowron – Przewodniczący Organizacji Związkowych w Carrefour Polska
⦁ Marcin Stroński – Przewodniczący Krajowej Sekcji Bankowców NSZZ „Solidarność”
⦁ Mateusz Warchał – Doradca Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”
⦁ Grzegorz Cisoń – Przewodniczący Organizacji Związkowych Amazon Fulfillmet Polska
Prezydentowi została przedstawiona sytuacja pracowników handlu w dobie pandemii koronawirusa, przede wszystkim w dużych sieciach handlowych oraz problemy i oczekiwania pracowników tej branży. Związkowcy zrzeszeni w NSZZ „Solidarność” skierowali postulat objęcia pracowników handlu programem szczepień w pierwszej grupie, razem z nauczycielami. Zasygnalizowali też obawy dotyczące dalszych losów ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Podziękowali raz jeszcze Andrzejowi Dudzie za podpisanie ustawy, licząc, że zostanie ona utrzymana.
Podczas rozmowy Prezydent podkreślił, że w czasie pandemii umożliwienie przedświątecznych zakupów podczas niedzieli handlowej było sytuacją absolutnie wyjątkową, a on sam jest za prawem handlowców i ich rodzin do niedzielnego wypoczynku. Wyrażono dezaprobatę dla zamykania w czasie lockdownu galerii handlowych podczas, gdy duże sieci meblowe czy ze sprzętem elektronicznym, sklepy wolnostojące mogą handlować. Według związkowców, uderza to przede wszystkim w polskich przedsiębiorców, franczyzobiorców.
Przedstawiono także sytuację pracowników w sektorze bankowo-finansowym, którzy w związku z pandemią najdotkliwiej odczuwają procesy informatyzacji tej branży, bo wiążą się one z restrukturyzacją zatrudnienia.
Ponadto związkowcy postulowali konieczność zwiększenia ochrony wolności związkowej, która nie jest obecnie przestrzegana przez wielu pracodawców, szczególnie w sektorze handlu, zarządzanym przez duże zagraniczne korporacje. Poinformowali o utrudnianiu przez pracodawców dużych korporacji prowadzenia działalności związkowej i wyrażania przez związkowców różnych form protestacyjnych oraz o nieprzestrzeganiu przez pracodawców przepisów prawa pracy. Podkreślano, że w tej branży pracują głównie kobiety, szczególnie narażone na stres i niedogodności sytuacji wynikającej z pandemii.