Konferencja prasowa podsumowująca 7 miesięcy Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Jaki wpływ miało ograniczenie handlu w niedziele na zatrudnienie tej branży i kondycje małych sklepów? Jak nowe przepisy są odbierane przez pracowników i konsumentów? 11 października w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa podsumowująca 7 miesięcy funkcjonowania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele z udziałem przedstawicieli NSZZ Solidarność, organizacji pracodawców z branży handlowej oraz ekspertów.

Podczas konferencji zaprezentowany zostanie raport z badań dotyczący skutków wejścia w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę – Ustawa zaczęła obowiązywać od marca, a więc nadszedł czas na pierwsze podsumowanie jej funkcjonowania. W naszych badaniach, poza ekonomicznymi skutkami ustawy, ujęliśmy również to, co dla nas najważniejsze, czyli wpływ nowych przepisów na samych pracowników. W czwartkowej konferencji pracownicy handlu sami opowiedzą co dla nich i ich rodzin oznaczają niedziele wolne od pracy – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.

W konferencji obok pracowników handlu i ekspertów wezmą udział również przedstawiciele organizacji zrzeszających pracodawców z branży handlowej. – Zaprosiliśmy m.in. pana Tadeusza Zagórskiego prezesa Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług organizacji zrzeszającej polskich przedsiębiorców z handlu. Zarówno podczas prac legislacyjnych nad ustawą, jak i po jej wejściu w życie, przeciwnicy wolnych niedziel twierdzili, że doprowadzą one do masowych zwolnień pracowników i ogromnych strat małych sklepów oraz sieci handlowych. Podczas konferencji przedstawimy dane ukazujące, że te wszystkie czarne wizje nie miały nic wspólnego z rzeczywistością – zapowiada szef handlowej Solidarności.

Kolejnym elementem czwartkowej konferencji będzie przedstawienie postulowanych przez Solidarność i organizacje pracodawców zmian w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele. Nowelizację i uszczelnienie przepisów zapowiedziała we wrześniu minister rodziny pracy i polityki społecznej Pani Elżbieta Rafalska. – Trzeba pamiętać, że ustawa dotyczy ogromnego obszaru, który wcześniej w ogóle nie był uregulowany prawnie. W tej sytuacji naturalne jest, że wymaga ona doprecyzowania niektórych zapisów. Chodzi w szczególności o sklepy działające na podstawie franczyzy oraz uregulowanie doby pracowniczej przypadającej w niedziele wolne od pracy – mówi Bujara. Wnioskowane zmiany w Ustawie dotyczące funkcjonowania sklepów na zasadzie franczyzy przedstawi mecenas Lech Obara z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Lech Obara i Współpracownicy.

Konferencja prasowa rozpocznie się w czwartek 11 października o godzinie 10.00 w biurze Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przy ul. Prostej 30 w Warszawie.

Translate »