W dniach 23-24 maja 2017 r. Przewodniczący związków zawodowych sektora handlu z Czech, Węgier, Słowacji i Polski zebrali się w Katowicach w Polsce, aby omówić istotne kwestie dla pracowników sektora handlu i członków związków zawodowych w ich krajach. Towarzyszyli im ich zastępcy.
Wszyscy oni wyrazili obawy co do sposobu i poziomu wynagradzania pracowników sektora handlu w ich własnych krajach w porównaniu z pracownikami z Europy Zachodniej. Wynagrodzenia te są nieuczciwe, zwłaszcza gdy uwzględnia się wydajność w sektorze handlu. Wydajność ta w Czechach, na Węgrzech, na Słowacji i w Polsce jest dwukrotnie wyższa, a koszty osobowe ponoszone przez pracodawców w krajach V4 są trzykrotnie niższe niż w krajach Europy Zachodniej. Oznacza to, że obciążenie pracą w państwach V4 jest nazbyt duże, a wykonywana w tych krajach praca nie jest odpowiednio płatna.
Biorąc pod uwagę obecną sytuację w zakresie wynagradzania, uczestnicy spotkania V4 w Katowicach domagają się właściwej i sprawiedliwej zapłaty za ciężką pracę wykonywaną przez pracowników sektora handlu w Europie Środkowej. Pracownicy z Europy Środkowej potrzebują podwyżki i zasługują na nią.
Pracownicy naszego sektora potrzebują również wprowadzenia ustawowej płacy minimalnej w krajach UE w porównaniu z wydajnością pracowników.

Dla dobra pracowników, firm i klientów domagamy się odpowiednich wynagrodzeń dla ciężko pracujących pracowników sektora handlu z krajów V4 – naszych członków. Nie chcemy żadnych wymówek od pracodawców, jako że używają oni oszustw podatkowych w postaci unikania opodatkowania jako sposobu maksymalizacji zysków.
Zwracamy się z prośbą do mediów o uczciwy i wyważony obraz pracowników i pracodawców sektora handlu, aby społeczeństwa mogły wyrobić sobie odpowiednią opinię w sprawie praktyk stosowanych wobec pracowników.
Od pracodawców domagamy się rozpoczęcia procesu negocjacji, aby ludzie pracujący w sektorze handlu pozostali w nim i nie zmieniali go w poszukiwaniu lepszych warunków pracy i płacy.

Translate »