Rzeszowska Solidarność: Pomóżmy wstawić witraż polskiej niepodległości

• piątek, 03 Listopada 2023
  • Regiony

Fragment witrażu pt. „Odzyskanie przez Polskę niepodległości” / fot. NSZZ "S" Region Rzeszowski

„Zwracamy się z gorącą prośbą do Organizacji Związkowych Solidarności, członków i sympatyków naszego związku oraz ludzi dobrej woli o wsparcie finansowe na zakup do świątyni pw. bł. Jerzego Popiełuszki jednego z modułów witraża polskiej niepodległości” – apeluje Solidarność Regionu Rzeszowskiego.

„Jako ofiarodawcy zostaniemy podpisani na ufundowanym przez siebie witrażu, a nasz wkład w dzieło budowania kościoła będzie stanowił wotum dziękczynne za patrona NSZZ «Solidarność»” – dodają związkowcy.

Autor witrażu, którym jest artysta plastyk Maciej Kauczyński z Krakowa, nazwał go „Odzyskanie przez Polskę niepodległości”. Po dramatycznych wydarzeniach, kiedy to komunistyczna władza przelała krew stoczniowców, zrodził się opór. W witrażu symbolizuje to pomnik trzech krzyży gdańskich. W tejże stoczni, można rzecz ucieleśnieniu całej Polski, powstał bunt – strajk przeciw reżimowi. Powstał wolny i samorządny niezależny związek Solidarność. A jego kapelanem został właśnie bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Powierzchnia każdego okna witrażowego, największego z dotychczas wykonanych, podzielona jest na osiem modułów (1,53 m2). Koszt jednego wynosi 8400 zł.

Tak można pomóc

Każdego, kto zechce pomóc, prosimy o wpłaty na konto Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” nr 96 1240 1792 1111 0000 1973 9078 z dopiskiem „witraż”.

Źródło: NSZZ „S” Region Rzeszowski / tysol.pl