fot. www.eesc.europa.eu
Europejski Rok Młodzieży i priorytety prezydencji francuskiej w Radzie UE to główne tematy dyskusji w czasie styczniowej sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.
Uznanie roku 2022 za rok młodzieży zostało przyjęte przez EKES pozytywnie. Podkreślano jednak, że powinien on wykraczać poza zwykłe działania promocyjne. Podkreślano, że konieczne są konkretne działania, które poprawią jakość życia wszystkich młodych Europejczyków. W dyskusji wzięli udział: Anne Kjær Bathel, reprezentująca program Europejskich Młodych Liderów, Joe Elborn, Sekretarz Generalny Europejskiego Forum Młodzieży, oraz Miriam Teuma, Przewodnicząca Europejskiego Komitetu Sterującego ds. Młodzieży Rady Europy.
Głos w tej dyskusji zabrał Mateusz Szymański z NSZZ „Solidarność”. „Potraktujmy ten rok jako czas ambitnych działań próbując widzieć młodych jako zróżnicowaną grupę na różnych etapach życia. Realnie poprawmy jakość praktyk i staży, w tym przede wszystkim wprowadźmy zakaz organizacji bezpłatnych staży. Wdrażajmy Gwarancje dla młodzieży tak, by młodym oferowano jedynie przewidywalne i godne warunki pracy. Eliminujmy nieuczciwe praktyki na rynku pracy. Wzmacniajmy instytucje kontroli jakości zatrudnienia. Jednocześnie twórzmy warunki do tego, by młodzi mogli myśleć o założeniu rodziny i kontynuacji edukacji bez obaw o swoją karierę” – przekonywał w czasie dyskusji.
Sesja plenarna została również poświęcona dyskusji na temat programu francuskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Program ten koncentruje się na następujących hasłach: „Europa odporna, silna, zrównoważona i sprzyjająca włączeniu społecznemu”. Spotkał się z aprobatą członków EKES. W dyskusji udział wziął francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clément Beaune, który podkreślił, że prezydencja francuska koncentruje się na przyszłości i ma ambicje położenia podwalin pod daleko idące zmiany w zakresie wartości, inwestycji, młodzieży, kultury i zdrowia.
Program francuskiej prezydencji będzie miał trzy ambicje: Europa bardziej suwerenna, z nowym modelem wzrostu i bardziej ludzka. W związku z tym prezydencja zwróciła się do EKES o opracowanie kilku opinii rozpoznawczych.
Oliver Röpke, przewodniczący Grupy Pracowników w EKES-ie, odniósł się do przebiegu Konferencji ws. Przyszłości Europy i podkreślił, że konferencja musi dotrzymać złożonych obietnic, przynieść konkretne rezultaty odzwierciedlające żądania obywateli i zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego oraz musi być kontynuowana, ponieważ Europa społeczna nie może pozostać jedynie sloganem.
W czasie posiedzenia przyjęto szereg opinii. Kontrowersje wzbudził dokument pt. “dialog społeczny jako narzędzie promowania bezpieczeństwa i higieny w pracy” opracowany przez EKES na wniosek prezydencji francuskiej. Szereg poprawek zgłoszonych przez przedstawicieli Grupy pracodawców zostało odrzuconych przez większość członków EKES. Celem opracowania opinii było: wskazanie, w jaki sposób dialog społeczny wysokiej jakości mógłby wzmocnić zapobieganie wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym, określenie konkretnych działań, które należy podjąć, aby zapewnić skuteczne wdrażanie środków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, opisanie warunków konkretnego zaangażowania partnerów społecznych w działania na rzecz BHP, zapewnienie narzędzi wspierających osoby zaangażowane w dialog społeczny w celu poprawy zarządzania kwestiami zdrowia w miejscu pracy w regionach i przedsiębiorstwach, zapewnienie środków służących odpowiedniemu wzmocnieniu dialogu społecznego w ramach polityki BHP.
msz