NSZZ „Solidarność” włączył się w pomoc dla powodzian!!

• poniedziałek, 23 Września 2024
  • Regiony

fot. Wojciech Obremski

Trwa pomoc dla poszkodowanych przez powódź na południu Polski. Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Krajowej zdecydowano się uruchomić skoordynowane działania w Regionach Związku w zakresie pomocy osobom, które straciły dach nad głową i dobytek życia w wyniku niszczycielskiego żywiołu.

Obecnie, w związku z powodzią, stanem klęski żywiołowej objęto obszar powiatów: w województwie dolnośląskim – dzierżoniowskiego, kamiennogórskiego, karkonoskiego, kłodzkiego, lubańskiego, lwóweckiego, świdnickiego, wałbrzyskiego i ząbkowickiego oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę; w województwie opolskim – powiaty brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski,
krapkowicki, nyski, opolski i prudnicki; a w województwie śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.

Ucierpieli członkowie Związku

Klęska żywiołowa dotknęła także członków NSZZ Solidarność m.in. z Regionów: Dolny Śląsk, Śląsk Opolski, Zielonogórskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Podbeskidzie

Solidarność postanowiła ruszyć z pomocą poszkodowanym. Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przyjęto apel w sprawie pomocy powodzianom, w którym napisano:

„Powódź, która ogarnęła nasz kraj przyniosła już niewyobrażalną skalę zniszczeń. Z docierających do nas informacji wynika, że tysiące ludzi będą potrzebowały pomocy. Mamy w tej sprawie doświadczenie z takich zdarzeń, wiemy że nie wystarczy tylko instytucjonalna pomoc. Chcemy, tak jak zawsze w takiej sytuacji, okazać naszą solidarność z wszystkimi potrzebującymi, dlatego jako NSZZ „Solidarność” rozpoczynamy zbiórkę pieniędzy dla Powodzian. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zwraca się do wszystkich struktur Związku o przekazywanie środków finansowych na pomoc poszkodowanym”.

Jak można pomóc

Środki potrzebne na zabezpieczenie niezbędnym poszkodowanym rzeczy są zbierane na specjalne konta uruchomione przez regionalne struktury związku. Poniżej ich lista:

Lublin

Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” solidaryzuje się z dotkniętymi powodzią regionami Polski i wspiera zbiórki finansowe, organizowane przez Region Dolny Śląsk i Region Śląsk Opolski.

Nasze organizacje związkowe i indywidualni członkowie związku licznie odpowiedzieli na apele Koleżanek i Kolegów z regionów dotkniętych kataklizmem, za co serdecznie dziękujemy!

Oczywiście zachęcamy do dalszego wsparcia! Tutaj apele oraz dane do przelewu.

Katowice

Prezydium ZR Śląsko-Dąbrowskiego podjęło decyzję o uruchomieniu zbiórki pieniędzy na dalszą pomoc dla powodzian zarówno z woj. śląskiego, jak i Opolszczyzny oraz Dolnego Śląska.

Wszyscy, którzy chcą zaangażować się w akcję, proszeni są o przekazywanie datków na konto Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”: 03 1050 1214 1000 0007 0001 0739 z dopiskiem: „Pomoc dla powodzian”.

Wrocław

Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” zwraca się do wszystkich organizacji zakładowych i członków Związku o przekazywanie środków finansowych na konto Zarządu Regionu, koniecznie z dopiskiem „Pomoc Powodzianom”.

Więcej informacji na stronie Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność.

Opole

Zbiórka produktów żywnościowych i higienicznych jest prowadzona w siedzibie Regionu w godz. 8-14 i w siedzibach oddziałów w terenie po wcześniejszym uzgodnieniu z ich przewodniczącymi.

Więcej informacji znajduje się na stronie Zarządu Regionu Śląsk Opolski.

Radom

Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska także prowadzi zbiórkę pomocy rzeczowej dla mieszkańców Kotliny Kłodzkiej, Głuchołazów i innych miejsc dotkniętych powodzią.

Zbierane są:

ARTYKUŁY SPOŻYWCZE: konserwy i artykuły spożywcze nadające się do spożycia bez obróbki termicznej, makarony, kasze, pieczywo (pakowane),przetwory w słoikach, butelkowaną wodę pitną.

ŚRODKI CZYSTOŚCI: płyny do czyszczenia i dezynfekcji, proszki do prania i szorowania, chemię domową, artykuły higieny osobistej, ręczniki papierowe itp.

Zbiórka jest prowadzona w siedzibie Zarządu Regionu przy ul. Traugutta 52 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00.

Więcej informacji na stronie Zarządu Regionu Ziemia Radomska NSZZ „Solidarność”.

Rzeszów

NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski organizuje zbiórkę finansową, aby pomóc poszkodowanym w odbudowie ich życia.

„Każda, nawet najdrobniejsza wpłata, może przyczynić się do poprawy sytuacji osób dotkniętych tą katastrofą. Wspólnie możemy pokazać, jak ważna jest solidarność i wsparcie w trudnych chwilach”

– przekazują związkowcy.

Więcej informacji: https://solidarnosc.rzeszow.org.pl/apel-do-mieszkancow-regionu-rzeszowskiego/

Białystok

Przedstawiciele Regionu Podlaskiego informują, że zebrane przez Region środki finansowe zostaną przeznaczone na pomoc dla najbardziej potrzebujących, którzy niejednokrotnie straciły cały swój życiowy dorobek. „Pomoc będzie kierowana przy współpracy z Regionami NSZZ „Solidarność”, na terenie których kataklizm spowodował wiele zniszczeń i strat” – przekazują związkowcy.

Więcej informacji: https://www.solidarnosc.org.pl/zr.podlaskiego/aktualnosci,1156,apel-o-pomoc-powodzianom

CZYTAJ TAKŻE: „Przestańcie atakować prawa pracowników”. Podpisz apel ETF ws. zwolnień w PKP Cargo

źródło: tysol.pl