W 2019 roku Międzynarodowa Organizacja Pracy przyjęła konwencję C190 oraz rekomendację R206, które odnoszą się do zwalczania przemocy i molestowania w miejscu pracy, w tym zwracając szczególną uwagę na przemoc i molestowanie ze względu na płeć.
By zwiększyć świadomość społeczną, zapewnić szeroką ratyfikację i skuteczne wdrożenie C190 i R206 Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych prowadzi od dłuższego czasu kampanię #RatifyC190. Jako jej część MKZZ udostępniło w ostatnim czasie nowe badanie, które zostało przeprowadzone wśród 107 związków zawodowych stowarzyszonych w MKZZ pochodzących z 70 różnych krajów.
W raporcie od MKZZ opisującym przeprowadzone badanie możemy dowiedzieć się m.in., że.:
– W wyniku pandemii COVID-19 przemoc i molestowanie w ostatnich latach wzrosły,
– 97% związków zawodowych, które brały udział w badaniu, pracowało nad zabezpieczeniem ratyfikacji i wdrożenia konwencji C190,
– 50 krajów do 2023 roku planuje ratyfikować konwencję a na chwilę obecną już 20 krajów zakończyło ten proces,
– 91% badanych związków zawodowych prowadzi dialog społeczny w celu dostosowania C190 do krajowych przepisów i polityk, a 67% wynegocjowało polityki dotyczące miejsca pracy lub układy zbiorowe.
W wynikach przedstawionych w raporcie można bardzo szybko i łatwo zaobserwować chęć wyeliminowania tych poważnych problemów, jakimi są przemoc i molestowanie w pracy oraz coraz większą mobilizację i wzmacnianie działań związków zawodowych w tym kierunku. Zdecydowanie dają one nadzieję do uzyskania prawidłowych warunków pracy dla każdej osoby, niezależnie jakiej jest płci.
ik