W dniu 9-go lutego br. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, dotyczące niedawno uchwalonego przez Sejm RP podatku bankowego. Jako Przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w PZU SA oraz członek Rady Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” zostałam zaproszona na w/w posiedzenie.
Szefowie największych banków przekonywali, że wprowadzenie podatku nie wpłynie negatywnie na opłaty, a ich ewentualny wzrost nie jest z nim związany. Wiceszef MF Konrad Raczkowski zapowiedział wniosek do KNF ws. prób wyprowadzania aktywów z Polski przez zagraniczne banki i nie wykluczył noweli ustawy o podatku bankowym. Natomiast wiceprezes UOKiK Bernadeta Kasztelan-Świetlik poinformowała, że Urząd prowadzi postępowanie wyjaśniające ws. wysokości opłat bankowych i prowizji.
W rozmowie z obecnymi na sali członkami komisji – posłami Prawa i Sprawiedliwości oraz Przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych Panem Andrzejem Jaworskim wskazywałam, że wprowadzenie podatku dotyka także pracowników instytucji finansowych. Podatek nałożony na te firmy może doprowadzić do likwidacji sieci sprzedaży, oddziałów etc, co bezpośrednio prowadzi do zmniejszenia zatrudnienia. Złożyłam także na ręce Przewodniczącego pismo zawierające nasze uwagi (czytaj niżej).
Zapowiedź ewentualnej noweli ustawy przez pana Raczkowskiego jest dobrym momentem na rozpoczęcie dialogu w kwestii ochrony miejsc pracy. Swoją gotowość do dialogu wyrazili również posłowie oraz Przewodniczący Komisji.
Przewodnicząca Komisji Zakładowej
NSZZ „Solidarność” w PZU SA
Joanna Ratajczak