W dniu 23 czerwca br. w Krakowie odbyła się konferencja na temat zapobiegania skutkom stresu zawodowego i kształtowania zdrowych i bezpiecznych warunków pracy organizowana przez Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy oraz Centralny Instytut Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.
Konferencję otworzyła dr. hab. Maria Widersztal-Bazyl oraz Alfred Bujara, Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”. Z poruszanych zagadnień wynika jednoznacznie, iż stres związany z pracą jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na zdrowie pracowników oraz ich wydajność. Na konferencji oprócz informacji dotyczących przyczyn powstawania stresu w miejscu pracy prelegenci zwracali uwagę w swoich wystąpieniach na możliwe rozwiązania mające na celu ograniczenie stresu oraz wdrażanie programów redukcji stresu w polskich organizacjach związkowych.
Dr. Mateusz Warchał (NEXTMEN) przedstawił raport z badań dotyczących stresogenności pracy i skutków społecznego stresu występującego wśród pracowników z którego jednoznacznie wynika, że polscy pracownicy należą do najbardziej zestresowanych na świecie.
[red_box]
W 58% firmach znacznie wzrósł poziom stresu, co wpływa na pogorszenie ich warunków handlowych i finansowych. Chroniczny stres zawodowy wiąże się ze spadkiem produktywności, poziomu zarządzania, motywacji do pracy, ze wzrostem liczby konfliktów i przypadków mobbingu, a poziom stresu potęgowany przez kryzys gospodarczy, będący przyczyną zwolnień z pracy, wzrasta (…)
[/red_box]
Konferencję zakończyła Wioletta Klimaszewska z CIOP-PIB informacjami na temat kampanii „Stres w pracy? Nie, dziękuję!”
Informacje uzyskane w czasie trwania konferencji oraz podczas wielu odbytych rozmów z jej uczestnikami podczas przerw między wykładami uważam za bardzo ważne. Natomiast mój komentarz do stresogenności w miejscu pracy jest następujący: PZU SA niczym nie różni się od innych firm pod tym względem, stres jest tutaj obecny i ma negatywny wpływ na zdrowie pracowników naszej firmy oraz wyniki w pracy. I choć nasza organizacja związkowa stara się edukować zarówno pracodawcę jak i pracowników pod tym kątem, to przed nami długa droga do uzyskania zadowalających efektów.
Przewodnicząca Komisji Zakładowej
NSZZ „Solidarność” Pracowników PZU SA
Joanna Ratajczak