W sobotę 31 sierpnia w Gdańsku odbyły się uroczystości z okazji 39 rocznicy strajków oraz podpisania Porozumień Sierpniowych, będących datą powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
W harmonogramie uroczystości znalazły się miedzy innymi: uroczysta msza św. w bazylice p.w. Św. Brygidy, złożenie kwiatów przy bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej, w Sali BHP, uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, na placu przy Sali BHP – koncert: „Koniec lata z Solidarnością”, uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności połączona z dyskusją wokół 3 tomu Encyklopedii „Solidarności”, Sala Koncertowa Zarządu Portu Gdynia – uroczysta gala wręczenia odznaczeń „Bohaterom Sierpnia 80 – Gdynia” oraz prezentacja VII tomu albumu „Ludzie Sierpnia ‘80” – Kobiety Solidarności”
Wśród zaproszonych gości znalazły się takie osoby jak Premier RP, pan Mateusz Morawiecki, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pan Jarosław Sellin, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP oraz Sejmu RP.
Po uroczystej mszy św. przedstawiciele NSZZ Solidarność z premierem i ministrami udali się do historycznej Sali BHP, gdzie odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.
W trakcie uroczystości przemówienie wygłosił przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, Szef rządu Mateusz Morawiecki, ogłoszono powołanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności, odsłonięto specjalne logo „S” przygotowane na przyszłoroczne, jubileuszowe obchody Porozumień Sierpniowych (autorem jest grafik, autor okładek m.in dla Tygodnika Solidarność Wojciech Korkuć), a także wręczono stypendia z Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność”.
14 sierpnia rozpoczął się strajk i wtedy pokazano tę prawdziwą Solidarność, solidarność z Anną Walentynowicz, z Lechem Wałęsą. A także jeden z głównych postulatów tej międzyludzkiej solidarności – pamięć o pomordowanych stoczniowcach w 70-tym roku. Co ich łączyło? Przezwyciężyli lęk. I dzisiaj, po 39 latach spotykamy się tutaj w Sali BHP. A jest nas coraz więcej z roku na rok. Aby powiedzieć: dziękujemy, pamiętamy i nie zapomnimy! Bo dla NSZZ Solidarność to kontynuacja drogi, którą wyznaczyli nam bohaterowie Sierpnia ’80 r.
Dla tych wszystkich bohaterów z 80-tego roku największym podziękowaniem jest kontynuacja tej drogi i dokończenia realizacji tych postulatów, których oni nie zdążyli zrealizować. I dla nas jest to zadanie numer jeden i codziennie w swojej ciężkiej pracy staramy się to realizować. Porozumienia Sierpniowe to nie jest relikt przeszłości i dokument wpisany na listę UNESCO. Te postulaty mamy w sercu! I co roku o nich mówimy, co roku spotykamy się nie z powodu potrzeby politycznej. My, ludzie Solidarności, byliśmy zawsze – czy nas było dwóch, dwudziestu dwóch, czy tak jak dziś tak wielu. Niejednokrotnie byliśmy sami. Przez lata związek Solidarności stawiał kolejne pomniki i miejsca upamiętnienia tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę. Dlatego cieszymy się, że wspólnie z nami jest premier najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Ten testament tych postulatów jest dla nas najważniejszy.
– mówił Piotr Duda, Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”.
fot. Robert Wąsik (TS)