W piątek, 25 sierpnia 2017 roku odbyła się organizowana przez „Solidarność” w Sali BHP Stoczni Gdańskiej konferencja z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy pod hasłem „Konstytucja dla obywateli, nie dla elit”, będąca jednocześnie publiczną inaugurację kampanii informacyjnej przed referendum ogólnokrajowym w sprawie zmian w Konstytucji RP.

Konferencja została podzielona na dwie części. W pierwszej części wystąpili: Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz Prezydent RP Andrzej Duda.

W drugiej części odbył się panel dyskusyjny „Konsytuacja dla obywateli, nie dla elit”, który poprowadził prof. Uniwersytetu Gdańskiego Jakub Stelina.

Prezydent RP Andrzej Duda podczas przemówienia podkreślał, że:

Konstytucja musi być przede wszystkim zrozumiałą dla ludzi. Musi być taka, jakiej ludzie chcą. Dlatego rozmawiamy. Chodzi o to, żeby była zbudowana tak, jak obywatele tego chcą. Co powinniśmy zabezpieczyć w konstytucji? Jak powinien wyglądać podział władz, ilu powinno być posłów, ilu senatorów, czy edukacja powinna być bezpłatna. (…) Prawie 80 proc. społeczeństwa w Polsce jest za zmianą konstytucji. Ja się zgadzam z tymi, którzy mówią, że nie wszystko w tej Konstytucji jest złe. Oczywiście. Ale jest wiele elementów, które się nie sprawdziły, które w gruncie rzeczy stanowią element pusty. (…) Trwa to przez ostatnich 20 lat.

Z kolei Marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił:

Propozycja prezydenta jest fundamentalna i bardzo ważna. Mamy doświadczenia, wiemy, w którym miejscu konstytucja nie spełnia naszych oczekiwań. To trzeba zmienić. Nad tą propozycją, projektem obywatelskim NSZZ Solidarność, pracowali również senatorowie. Stąd też moja obecność i nasz testament do zrealizowania. Jest bardzo dużo do zrobienia. (…) Ta konstytucja musi być dla obywateli i musi być napisana przez obywateli. Musimy tak ją napisać, żeby faktycznie dokonać gruntownych zmian.

Piotr Duda, Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zwrócił uwagę, iż w Konstytucji powinno znaleźć się kilka kluczowych kwestii:

37 lat temu w wielu zakładach pracy odbywały się strajki i protesty. Początek to lipiec 1980 roku, Świdnik, Lublin, 14 sierpnia tu w Gdańsku rozpoczęto strajk w Stoczni Gdańskiej w obronie śp. Anny Walentynowicz. Wiele protestów w naszym kraju przekształciło się w walkę o Konstytucję, Konstytucję pracowniczą, która została w Gdańsku spisana w 21 postulatach. Strajki na Śląsku, w Szczecinie, także dały wyraz w postulatach które zostały spisane i podpisane przez delegacje robotników i delegacje rządową. (…) Ta dzisiejsza konferencja to wielkie święto demokracji, ale także przeddzień uroczystości związanej z obchodami porozumień sierpniowych, które zawsze organizuje Solidarność. (…) Dzisiejsza konferencja i jej data jest dla nas bardzo ważna. Długo czekaliśmy na inicjatywę, aby po 20 latach obowiązującej obecnie Konstytucji rozpocząć szeroką debatę, która ma się zakończyć referendum konsultacyjnym. (…) Chcemy dzisiaj rozmawiać o aspektach społecznych. Dlatego tak bardzo ważne są referenda obywatelskie. Ochrona pracownika, podmiotowość człowieka pracy, kolejnym ważnym elementem Konstytucji. Mam przypominać umowy śmieciowe? Jaka to jest ochrona praw pracowników? (…) Społeczna gospodarka rynkowa oparta na swobodzie działalności gospodarczej, dialogu. Co z tego artykułu wynikało? Nie mieliśmy komisji trójstronnej tyle lat, nikt nie krzyczał „Konstytucja!” (…) Święty Jan Paweł II mówił, że odbieranie pracownikom prawa do godziwej pracy to odbieranie jego wolności. (…) Nasz najważniejszy postulat – przywrócenie wieku emerytalnego. Tam Komisja Europejska już wkłada swoje łapy. Nazywają to dyskryminacją, my to nazywamy przywilejem. Nie odpuścimy tych postulatów. I chcemy umieścić je w Konstytucji, aby następne rządy nie mogły tego zmienić inaczej niż większością kwalifikowaną.

Obecność na konferencji najważniejszych osób w Państwie oraz członków Komisji Krajowej była także doskonałym momentem na rozmowy na temat naszej firmy. Dlatego też przeprowadziłam kilka owocnych rozmów z politykami oraz członkami „S”. Mam także zapewnienie Ministra Krzysztofa Łapińskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, obecnego na konferencji, że w niedługim czasie dojdzie do naszego spotkania w Kancelarii Prezydenta.

Prze­wod­ni­cząca Komi­sji Międzyzakła­do­wej
NSZZ „Soli­dar­ność” Grupy PZU
Joanna Ratajczak

Share This