Z badań OECD wynika, że w Europie poza Polakami największy poziom stresu odczuwają Grecy (58%) i Turcy (67,5%). Daleko nam do Szwedów (14,7 proc.) czy Norwegów (18,2%). (…) Jak wynika z Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – w latach 1990–2010 wskaźnik rozpowszechnienia zaburzeń psychicznych w opiece ambulatoryjnej wzrósł ponad dwukrotnie (z 1629 do 3655 przypadków na 100 tys. ludności), a w opiece stacjonarnej – o połowę (z 362 do 548 na 100 tys. ludności).
– możemy przeczytać we wprowadzeniu do poradnika radzenia sobie ze stresem o tytule „Pokonać stres” A. i M. Warchałów, którego premiera miała w tym tygodniu we Fundacji im. Fryderyka Eberta w Warszawie. Współwydawcą poradnika jest Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.
Poradnik dedykowany jest członkom Solidarności pracującym w sektorze banków, handlu i ubezpieczeń, ale zawarte w nim uniwersalne porady mogą z powodzeniem posłużyć każdej osobie. „Pokonać stres” to już kolejna publikacja dotykająca we wnikliwy sposób choroby cywilizacyjnej XXI wieku, jaką bez wątpnienia jest stres. Poprzednie publikacje zajmowały się analizą poziomu stresu w poszczególnych branżach. „Pokonać stres” stanowi uzupełnienie tych analiz wprowadzając szereg rozwiązań dla pracowników. Warto się z nimi zapoznać. Poradnik jest wydawnictwem bezpłatnym.
Podczas prezentacji poradnika głos zabierał przewodniczący Sekretariatu Alfred Bujara. Zwracał on uwagę na olbrzymią stresogenność pracy oraz bagatelizowanie tego narastającego problemu przez pracodawców. Wśród wielu branż na czele piramidy stresogenności stoją pracownicy firm ubezpieczeniowych, bankowych i handlowych. Poradnik radzenia sobie ze stresem jest zapowiedzią kolejnych publikacji książkowych na ten temat oraz odpowiedzią na olbrzymie zapotrzebowanie na tego typu wydawnictwa. Stres jako choroba zawodowa nie ma w obecnej chwili żadnego usankcjonowania prawnego.
Przewodnicząca Komisji Zakładowej
NSZZ „Solidarność” w PZU SA
Joanna Ratajczak