W dniach 25-26 października br. odbył się XXIX Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”.
Krajowy Zjazd Delegatów jest najwyższą władzą stanowiącą w NSZZ „Solidarność”. Tworzą go delegaci (ponad 300 osób) wybrani przez walne zebrania delegatów regionów, a liczba miejsc mandatowych przypadających poszczególnym regionom jest proporcjonalna do liczby członków Związku zrzeszonych w regionie. Ponadto w skład KZD wchodzą przewodniczący zarządów regionów i rad krajowych sekretariatów branżowych oraz przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów.
Do kompetencji Krajowego Zjazdu Delegatów należy m.in. uchwalanie ogólnego programu działania, zmian statutu oraz wybór władz krajowych Związku.
Tegoroczny KZD otworzył Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, który powitał dostojnych gości następującymi słowami:
Dzisiaj kulminacja święta NSZZ Solidarność. Ten zjazd w Częstochowie jest wyjątkowy, już mówiłem, że modliliśmy się na Jasnej Górze, zawierzyliśmy Solidarność Matce Boskiej Częstochowskiej, to wielkie wydarzenie. Spotykamy się w 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Doskonale wiemy, jako ludzie Solidarności, że nie byłoby celebrowania tej wspaniałej rocznicy, gdyby nie Solidarność, gdyby nie zryw robotników w 1980 r. To kolejna wspaniała rocznica, 40. rocznica pontyfikatu Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, bez którego nie byłoby Solidarności. Cieszę się, że możemy spotkać się w Częstochowie, że możemy historycznie gościć na zjeździe sprawozdawczym prezydenta Najjaśniejszej RP Andrzeja Dudę. Dziękujemy, że jest pan z nami. Cieszę się, że jest z nami premier Beata Szydło. Jest z nami przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego, pani Elżbieta Rafalska – powiedział przewodniczący Piotr Duda.
Jednym z najważniejszych punktów tegorocznego zjazdu był wybór przewodniczącego oraz członków Komisji Krajowej na nową kadencję. Przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” został ponownie Piotr Duda. Gratulujemy mu tego wyboru!
Obok delegatów na KZD pojawiło się wielu znamienitych gości: Prezydent RP Pan Andrzej Duda, Premier RP Pani Beata Szydło, Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego, pani Minister Elżbieta Rafalska czy Prezes IPN Pan Jan Szarek.
Na KZD przeczytano także list od Marszałka Senatu Pana Stanisława Karczewskiego:
Szanowni Państwo, setna rocznica odzyskania niepodległości skłania do przemyśleń nad dziedzictwem ustawodawstwa II RP. Jedną z pierwszych przyjętych regulacji było wprowadzenie 8-godzinnego dnia pracy. Teraz to oczywiste, wówczas nie brakowało krytyków tego przepisu. To dla nas aktualna lekcja. Nie możemy porzucać naszych obywateli w potrzebie. Podstawową funkcją państwa jest bronienie interesów obywateli. Prawa pracownicze są fundamentem ludzkiej godności moralnej. PiS jest partią o silnym nurcie moralnym. Przykład stopniowego znoszenia handlu w niedzielę jest tego dowodem. Będziemy nadal kroczyć tą drogą i chronić Polaków.
Na koniec podkreślił:
NSZZ Solidarność jako twórca III RP jest jej strażnikiem.
Dr Szarek mówił do zebranych:
Za sto lat w podręcznikach do historii zostanie m.in. pamięć o złu bolszewizmu, odzyskanie niepodległości w 1918 roku, Jan Paweł II i Solidarność. Nie tylko w historii Polski, ale także Europy i świata. Państwo są dziedzicami tej tradycji.
Dr Szarek mówił też:
Pamiętam wysiłki AWS o to, by powstał IPN. Wówczas projekt obywatelski przepadł. Powstaliśmy dopiero 18 lat temu. Ale nie zapomnimy ludziom Solidarności tych starań.
Prezes IPN przekonywał:
Solidarność to jest wielkie dzieło, państwo idziecie tą drogą. Gdy powstawała Solidarność, jej przywódcy poszli na Wawel, a potem tu, do duchowej stolicy Polski, by zawierzyć tu idee Solidarności.
Mówił też:
Ten zjazd nieprzypadkowo odbywa się tu, w Częstochowie. To tu zawsze prowadziły ścieżki wolnych Polaków. I na Jasną Górę prowadził ludzi Solidarności Jerzy Popiełuszko. Cieszę się, że przewodniczący Duda pamięta o tych tradycjach.
Z kolei w swoim wystąpieniu Prezydent Andrzej Duda nawiązał do obchodzonego w tym roku 100-lecia niepodległości i przypomniał rolę Solidarności w dochodzeniu do wolnej Polski:
To właśnie Solidarność, to właśnie wy, jesteście ruchem pokojowym, spokojnie domagającym się przestrzegania praw ludzi pracy, przestrzegania praw człowieka, przestrzegania i dostrzegania elementarnych wartości, doprowadziliście do wolnej Polski – zwrócił się do zgromadzonych prezydent.
Podkreślił tym samym, że dzięki wielkim, symbolicznym wydarzeniom historii Polski oraz ludziom, którzy je tworzyli, obecnie na minione 100 lat patrzymy z perspektywy „kraju wolnego, niepodległego, z kraju rozwijającego się”.
Z kraju, w którym mówimy, że jesteśmy dzisiaj Zachodem, nie tylko pod względem mentalnym, bo pod względem mentalnym zawsze nim byliśmy, nawet wtedy, kiedy ta żelazna kurtyna, postawiona przecież nie przez nas i wbrew naszej woli, oddzielała nas od wolnego świata, my wewnętrznie i tak byliśmy wolni. To dlatego udało się zwyciężyć – podkreślał prezydent.
I właśnie za to wam bardzo chciałem podziękować: że mimo tego, że przecież tak wiele się zmieniło, zmieniło się na lepsze, że Solidarność odniosła zwycięstwo bezapelacyjne, absolutnie historyczne, które zawsze będzie zapisane na jej konto, to wielkie zwycięstwo 1989 roku. Polska to państwo „świadome swojego miejsca na świecie”.
Dziękuję wam za to, że nadal jesteście i że nadal, jako ruch robotniczy, jako ruch ludzi pracy sprawujecie kontrolę nad tym, czy polskie państwo i polska władza funkcjonuje w sposób właściwy, że pilnujecie tego, żebyśmy byli Zachodem – mówił Prezydent Andrzej Duda.
Głos zabrał także Pan Marian Krzaklewski, były przewodniczący „S”. W swoim wystąpieniu poruszył tak ważne dla nas kwestie Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy. Słowa te kierował także do Prezydenta RP. Układy zbiorowe to największa bolączka wielu polskich firm. Brak tych uregulowań stawia nasze firmy na szarym końcu na liście przyjaznych dla pracowników pracodawców. Na szczęście coraz więcej firm zaczyna rozumieć powagę braku takich rozwiązań. Warto by wpisały się w ten dobry trend spółki należące do Skarbu Państwa. Dlatego też apel Mariana Krzaklewskiego do Prezydenta i obecnych na zjeździe przedstawicieli Rządu jest bardzo ważnym głosem.
fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność
Przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Grupy PZU
Członek Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”
Członek Rady Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”
Delegat na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”
Joanna Ratajczak