Ustawa o związkach zawodowych mówi między innymi, że „związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych”. I właśnie ten podstawowy zapis oddaje w całości sens istnienia związków w zakładach pracy i zrzeszania się pracowników w nich. Dzięki związkowi bowiem pracownik może liczyć na wsparcie i pomoc jakich nie miałby funkcjonując samodzielnie w swojej firmie. Oczywiście praw pracowniczych chroni Kodeks Pracy, ale doświadczenie pokazuje, że pracownik bez zaplecza jakim są bez wątpienia związki może być narażony na szereg niebezpieczeństw wynikających z jego nieznajomości przepisów i nadużywania braku tej wiedzy przez pracodawcę.

Szeregowy członek związku zawodowego traktowany jest przez pracodawcę inaczej niż „zwykły” pracownik. O wszystkich planach wobec niego, na przykład o chęci zwolnienia go lub zmiany warunków pracy i płacy na jego niekorzyść, związek musi być powiadomiony. Ważna przy tym jest również świadomość członków związku o tym fakcie. Jako największy związek zawodowy w Polsce „Solidarność” dysponuje różnymi formami wsparcia swoich członków. W sytuacjach kryzysowych każdy członek może liczyć na pomoc wyspecjalizowanych w prawie pracy prawników. Nie jest nigdy sam.

W Polsce świadomość powyższych faktów jest niewielka, ale skutecznie się poprawia. Dla przykładu uzwiązkowienie w Polsce wynosi od około 12 do 15%. W Finlandii czy Austrii jest to ponad 80%. Istnieje również, co pokazują badania, zależność między świadomością przynależności a wysokością wynagrodzeń. Kraje o wysokim uzwiązkowieniu, zajmują również wysokie pozycje w rankingu wysokości wynagrodzeń pracowników Duńczyk zarabia średnio 14.700 zł netto miesięcznie. Kraje te cechuje również – stabilna gospodarka, niskie bezrobocie, znikoma korupcja, ustabilizowana forma demokracji.

Wchodząc w nowy, 2017 rok zachęcamy wszystkich do przemyślenia powyższych faktów i wypełnienia deklaracji związkowej. Powiedzenie „w grupie siła” jak najbardziej jest realne. Zadającym pytanie „dlaczego „Solidarność” informujemy, że jesteśmy jedynym reprezentatywnym związkiem zawodowym w PZU SA co oznacza iż wszelkie decyzje dotyczące spraw pracowniczych nie mogą być podejmowane pomijając naszą organizację. Zapis o reprezentatywności jest zawarty w Ustawie o Związkach Zawodowych oraz w Kodeksie Pracy.

Zapisz się! A jeśli jesteś już członkiem naszego związku powiedz o tym koleżance/koledze.

Prze­wod­ni­cząca Komi­sji Zakła­do­wej
NSZZ „Soli­dar­ność” w PZU SA
Joanna Ratajczak

Share This