Człowiek odchodzi, pamięć pozostaje ...
Z głębokim żalem informujemy, że 31 lipca 2017 r. zmarł Pan Waldemar Mikołowicz działacz opozycyjny i wieloletni działacz NSZZ „Solidarność”, internowany i więziony, współzałożyciel Zarządu Związku Stowarzyszeń Osób Represjonowanych, inicjator i organizator nielegalnego budownictwa sakralnego oraz budowy pomników ks. Jerzego Popiełuszki w Jarosławiu. Wyróżniony Krzyżem Semper Fidelis, honorową nagrodą Burmistrza Miasta Jarosławia w dziedzinie aktywności społecznej, odznaką Zasłużony dla NSZZ „Solidarność” i Zasłużony dla Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.
Był człowiekiem, który wbrew przeciwnościom dążył do celu. Związek zawodowy „Solidarność” traktował jak swoje dziecko, upominał, podpowiadał, ale darzył wielką miłością do końca, pomimo ciężkiego stanu zdrowia interesował się i żył problemami związku i ludzi.
- W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego - jako „Kameduła” pseudonim nadany mi przez kolegów współinternowanych stanu wojennego w obozie Uherce, proszę Ducha Świętego o oświecenie umysłu, abym mógł w całej prawdzie odtworzyć skrótowo niektóre wspomnienia z okresu internowania w stanie wojennym z obozów, w których przebywałem, a to: Uherce, Nowy Łupków, Załęże i ponownie Nowy Łupków w okresie od 13.12.1981 do 11.10.1982 r. – tak zaczyna pan Waldemar Mikołowicz swoje wspomnienia opublikowane w Biuletynie Informacyjnym Miasta Jarosławia poświęconym XXX rocznicy Porozumień Sierpniowych, które w całości można przeczytać wydaniu internetowym Biuletynu str. 20 - tutaj.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 sierpnia 2017 roku (czwartek) w Jarosławiu: - godz. 13.30 msza św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, ul. Grottgera 1, - godz. 15.00 złożenie ciała do grobu na Cmentarzu "Nowym", ul. Krakowska.
Rodzinie i wszystkim bliskim zmarłego składany wyrazy głębokiego współczucia.
Waldemar Mikołowicz urodził się 4 stycznia 1938 roku w Rawie Ruskiej (obecnie Ukraina).
Z wielkim zaangażowaniem już na przełomie VIII/IX 1980 włączył się w ruch solidarnościowy m.in. drukując okolicznościowe plakaty i ulotki, uczestnicząc w strajku w Rzeszowskim Przedsiębiorstwie Ceramiki Budowlanej Oddział w Jarosławiu i od IX 1980 r. organizując struktury związkowe NSZZ „Solidarność” w RzPCB w Jarosławiu, Tarnobrzegu, Nisku, Mielcu, Rzeszowie i w Zjednoczeniu Przemysłu Ceramiki Budowlanej w Warszawie.
W okresie od 13.XII.1981 r. do 11.X.1982 r. był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Uhercach, Nowym Łupkowie, Załężu k. Rzeszowa. Po wyjściu z internowania podjął działalność podziemną uczestnicząc w tajnych rekolekcjach dla rolników w Krasiczynie, kolportując wydawnictwa podziemne i emigracyjne. W latach 1983-1989 członek Solidarności Walczącej, kilkakrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany. Inicjator i organizator nielegalnej budowy kościołów pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, Chrystusa Króla, Miłosierdzia Bożego w Jarosławiu, w Łazach Kostkowskich, Wólce Pełkińskiej i Pawłosiowie oraz budowy pomników ks. Jerzego Popiełuszki w Jarosławiu i mszy św. za Ojczyznę. W 1989 r. był członkiem Komitetu Obywatelskiego w Jarosławiu. Aktywnie działał w Stowarzyszeniu Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w Zielonej Górze, pełniąc funkcję zastępcy prezesa, w 1997 r. założył Oddział Wojewódzki w Jarosławiu, od 2004 r. jego prezes honorowy.
Wyróżniony Krzyżem Semper Fidelis (1999), honorową nagrodą Burmistrza Miasta Jarosławia w dziedzinie aktywności społecznej (2002), odznaką Zasłużony dla NSZZ „Solidarność” (2009), odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009), Krzyżem Wolności i Solidarności (2016) i tytułem Zasłużony dla Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” (2016).
Źródło: www.encysol.pl
« poprzednia | następna » |
---|