Do polskich Pracodawców
wystosowanego przez Piotra Dudę Przewodniczącego KK
Szanowni Państwo!
W 33. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, które położyły fundament pod naszą demokrację, przychodzi nam organizować protesty w obronie podstawowych praw pracowniczych i obywatelskich. To ironia losu, że „Solidarność”, która wywalczyła wolność, na nowo musi walczyć o realizację 21 postulatów, w tym o prawo do niezależnych od władzy i pracodawców związków zawodowych.
Warunkiem istnienia demokracji są wolności, a z nich najważniejsze – prawo obywateli do organizowania się dla obrony swoich praw, prawo do podejmowania kluczowych decyzji w drodze referendum obywatelskiego oraz prawo do nieskrępowanego manifestowania swojego sprzeciwu w formie publicznych zgromadzeń.
Bez względu na to, jak krytycznie oceniają Państwo nasze postulaty, jak bardzo się z nimi nie zgadzają, muszą Państwo pamiętać, że mamy do nich prawo i mamy prawo w ich sprawie protestować. Naszych akcji nie przeprowadzamy z dnia na dzień. Dajemy wszystkim możliwość przygotowania się do nich, takiego przeorganizowania czasu pracy, aby ewentualne negatywne skutki były jak najmniej odczuwalne.
Oprócz spraw pracowniczych i społecznych, walczymy także o postulaty dotyczące m.in. ustawy o zamówieniach publicznych, funduszu pracy, przepisów dot. równego traktowania wszystkich pracodawców, wsparcia przemysłu energochłonnego, czy zmian w prawie o referendach obywatelskich. Wiele z tych spraw jest dla nas wspólnych.
Dlatego apeluję, żeby nie utrudniali Państwo swoim pracownikom wzięcia udziału w protestach, które organizujemy we wrześniu. A z uwagi na szacunek do demokracji, często przez Państwa deklarowany, liczę, że wielu pracodawców stworzy wręcz możliwości, które to ułatwią - jak np. możliwość odpracowania tych dni w innym terminie. Wiem, że w wielu zakładach pracy tak się dzieje i bardzo za to dziękuję.
« poprzednia | następna » |
---|