Karty Rabatowe

Związkowe Gadżety



Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 705260
Start No images

11-12 maja br.  reprezentanci Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskie-go przebywali w Jarosławiu. Ich hasło przewodnie to: Kocham Polskę i Ty ją kochaj -  i z tym  hasłem rokrocznie wyruszają do miejsc związanych z dramatycznymi wydarzeniami z naszej historii: Katyń, Miednoje, Kozielsk, Charków i inne, a teraz  także Smoleńsk. Siedem lat wcześniej, gdy powstawał Pomnik Katyński w Jarosławiu przy parafii Chrystusa Króla, uczestnicy Rajdu Katyńskiego przywieźli ziemię z pięciu miejsc kaźni, które zamknięto w urnach i wmurowano w podstawę pomnika.
Region Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność" był współorganizatorem tego wydarzenia.

 

W pierwszym dniu uczestniczono we mszy św. w parafii pw. Chrystusa Króla, której przewodniczył ks. Andrzej Surowiec, a po niej odbyło się spotkanie z historią połączone z prelekcją  w Katolickim Centrum Kolpinga dla młodzieży  gimnazjalnej  i szkół średnich, którą prowadził historyk i komandor Rajdu Leszek Ryzak. Ciekawie opowiadał o odwiedzanych podczas rajdów miejscach kaźni, m.in. mordu polskiej ludności cywilnej i młodzieży przez oddział SS w Podwileńskich Ponarach w latach 1941 – 1944., spotkaniach z miejscowymi ludźmi.
 W tym dniu, szlakiem historii, odwiedzono także: pomnik kpt. Władysława Koby, cmentarz w Maleniskach – pomnik lotników, Pawłosiów  - pomnik rodziny Czerwonaków, Pruchnik  - pomnik Sługi Bożego ks. Bronisława Markiewicza, Świeboda  i Helusz  - wspólne przejście ścieżką drogi krzyżowej ze świętymi.
W drugim dniu  po mszy św., której przewodniczył ks. Mariana Boho, złożono kwiaty pod krzyżem na terenie Kolegiaty oraz odwiedzono miejsca związane z naszą historią: Pomnik Katyński przed kościołem pw. Chrystusa Króla, tablica poświęcona Janowi Pawłowi II (na Ratuszu Jarosławskim),  kamień pn. ,,Żyje Polska” w ogrodach sióstr Niepokalanek, pomnik Baśki Puzon  w parku przy ul. Kraszewskiego, dawna siedziba UB przy ul. Sienkiewicza oraz siedziba GESTAPO przy ul. Słowackiego i Pomnik Walk i Męczeństwa przy ul. Słowackiego. Rajdowcy odwiedzili także okoliczne miejscowości, jak np. Wiązownicę, gdzie złożyli kwiaty na grobach ofiar napaści UPA na wieś 17.04.1945 r.
Zakończenie uroczystych obchodów miało miejsce w sobotę na terenie d. Opactwa Sióstr Benedyktynek , gdzie odbyła się msza św. pod przewodnictwem ks. Marka Pieńkowskiego i koncert pieśni patriotycznych w wyk. chóru kameralnego z Przemyśla. Po złożeniu kwiatów pod Krzyżem Golgoty Narodów uczestnicy Rajdu spotkali się z  mieszkańcami Jarosławia na terenie Opactwa z udziałem ludowego chórku z Wierzbnem k. Jarosławia.

 

 

 

 

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................