Powinniśmy mieć wybór
(16-17.01.12) W Przemyślu i Jarosławiu odbyła się konferencja pt. „Możliwości i konsekwencje zmian wieku emerytalnego” z udziałem prof. Józefiny Hrynkiewicz – socjologa, profesora nauk humanistycznych, posłanki na Sejm RP. Konferencja zorganizowana z inicjatywy Marka Kuchcińskiego-Wicemarszałka Sejmu RP, Burmistrza Miasta Jarosławia oraz Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ ,,Solidarność" miała na celu naświetlić i przybliżyć plany Rządu RP w sprawie podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat, które budzą ogromne kontrowersje.
W swoim wystapieniu pani profesor zakwestionowała zamiary zmiany wieku emerytalnego ze względów prawnych, ponieważ istnieje ochrona praw nabytych (praw już nabytych nie można odebrać) oraz ochrona praw w trakcie nabywania – nie można występować o zmianę prawa w stosunku do osób, które znajdują się już w tym systemie emerytalnym, a jedynie do tych, którzy dopiero do niego wejdą. Zmiana wieku emerytalnego i całego systemu emerytalnego powinna być poddana pod debatę publiczną i uzyskać aprobatą społeczeństwa.
Koniecznym jest niwelowanie ogromnego dystansu, jaki dzieli nas od UE, m.in. poprawa warunków życia i pracy oraz zwiększenie dostępności do usług medycznych – istotnych czynników mających wpływ na wiek przejścia na emeryturę.
Średnia długość życia w Polsce wynosi dla kobiet 79 lat, a dla mężczyzn 71, a w Szwecji odpowiednio 83 i 78, w Niemczech 82 i 76. Nie ma porównania między polskim systemem opieki zdrowotnej, a np. niemieckim. Ponad połowa Polaków w wieku od 55 do 64 lat ma długotrwałe kłopoty zdrowotne, tymczasem ponad 40 % ludzi w wieku od 65 do 74 lat w Niemczech cieszy się bardzo dobrym lub dobrym zdrowiem. Prowadzi to do wniosku, że niewiele osób w Polsce będzie mogło pracować do 67. roku życia. Z uwagi na stan zdrowia liczna grupa przejdzie na renty, inne osoby na bezrobocie, a co najgorsze duży odsetek nie dożyje swojej emerytury (dziś, co drugi mężczyzna umiera przez 65. rokiem życia). Skutkami podniesienia wieku emerytalnego będą również: wysokie koszty dla samorządów gminnych na finansowanie osób pozostających bez pracy oraz bez środków do życia, ograniczenia miejsc pracy dla młodego pokolenia, zmniejszenie potencjału opiekuńczego (młodzi ludzie będą bawić dzieci, a dziadkowie będą pracować).
Wiek emerytalny ma rosnąć stopniowo, co trzy miesiące o kolejny miesiąc – u panów docelowy poziom 67 lat zostanie osiągnięty w październiku 2020 roku. W przypadku mężczyzn podniesienie wieku emerytalnego jako pierwsi odczują urodzeni w styczniu 1948 roku. - na emeryturę przejdą w lutym 2013 roku. (zamiast w styczniu). Mężczyźni urodzeni w październiku 1953 roku będą więc pierwszymi, którzy doświadczą pracy do 67 lat. W przypadku kobiet bolesny proces osiągania nowego wieku emerytalnego będzie trwał znacznie dłużej – do nadgonienia jest w końcu aż 7 lat. Obejmie Polki urodzone w styczniu 1953 roku i młodsze; zakończy się w październiku 2040 roku.
« poprzednia | następna » |
---|