Poprawa warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych

• poniedziałek, 03 Października 2022
  • Zagranica

Zbliżają się kluczowe głosowania w Parlamencie Europejskim dotyczące projektu dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych.
29- 30 września 2022r. austriackie związki zawodowe ÖGB wraz z Europejska Konfederacją Związków Zawodowych zorganizowały spotkanie poświęcone zatrudnianiu poprzez platformy internetowe. Poruszano kwestię koniczności wypracowania nowatorskich technik organizowania pracowników zatrudnionych poprzez platformy. W tym obszarze liczne dobre praktyki wypracował Riders Collective działające w ramach ÖGB.
Podkreślono przede wszystkim potrzebę zbudowania bardziej młodego, energicznego i nie bójmy się tego słowa wyluzowanego obrazu związków zawodowych. W spotkaniu poruszano także kwestię prac toczących się w Parlamencie Europejskim  a także zdecydowanej konieczności zwiększenia nacisku na rządy państw członkowskich. W panelu, w którym  wzięli udział Vice  Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Evelyn Regner, europosłanka Leila Chaibi oraz Ludovic Voet (Europejska Konfederacja Związków Zawodowych) wyrażono obawę, że obecna prezydencja Czeska będzie dążyła do wypracowania w Radzie projektu o zdecydowanie niższym standardzie niż pierwotny projekt Komisji Europejskiej. To uczyni potencjalny trialog bardzo trudnym.
O pracach w  Parlamencie Europejskim  dotyczących projektu dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych pisaliśmy tutaj.
Należy przypomnieć że NSZZ Solidarność przyjęła projekty dyrektywy z zadowoleniem oceniając go jako właściwy przejaw aktywności Komisji Europejskiej w obszarze dotyczącym sfery pracy i ochrony socjalnej. Za wartościowy związek ocenia konstrukcję domniemania zatrudnienia pracowniczego. Pozytywnie ocenia także wprowadzenie zasady dotyczącej prawa do wiedzy o zasadach działania algorytmów.
Co można zrobić w chwili obecnej? Można podpisać petycję dotyczącą konieczności regulacji zatrudniania poprzez platformy internetowe. Petycję można znaleźć pod adresem – https://act.wemove.eu/campaigns/uber
bs