Protesty wobec zamiaru zwolnienia sześciu specjalistów z CPOW
W ubiegłym tygodniu Dyrektor Centrum Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych "Młody Las" w Toruniu został zobowiązany przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu do wypowiedzenia umów o pracę sześciu specjalistom zatrudnionych na stanowiskach : pedagoga, psychologa i terapeuty. W zamyśle Dyrektora MOPR-u Pani Kazimiery Janiszewskiej osoby te zostaną zatrudnione w MOPR-ze (istnieje obawa pogorszenia warunków pracy i płacy), a pracę będą świadczyć nadal w CPOW. W sprawie tej zaprotestowała Dyrektor CPOW Pani Anna Czeczko - Durlak w piśmie skierowanym do Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego oraz wspomniani pracownicy w piśmie do Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Pana Ludwika Szuby. Skutkiem tego było poniedziałkowe (20.10.2014) spotkanie Pani Dyrektor Janiszewskiej z pracownikami przewidzianymi do zwolnienia; miało ono jednak jednostronny charakter - służyło przekonaniu pracowników do realizowanego zamiaru.
Protest wystosowali także przedstawiciele Komisji Międzyzakładowej w piśmie skierowanym do Pana Prezydenta Zaleskiego oraz Komisji Bezpieczeństwa, Polityki Społecznej i Zdrowia RMT (wczoraj odbyło się posiedzenie tej komisji - sprawę poruszono).
Toruń, 21 października 2014 r.
Pan Michał Zaleski
Prezydent Miasta Torunia
Wyrażamy protest wobec presji wywieranej przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Panią Kazimierę Janiszewską na Dyrektora Centrum Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych „Młody Las” w Toruniu w kwestii wypowiedzenia umów o pracę szóstce pracowników Centrum, zatrudnionych na stanowiskach specjalistycznych: pedagoga, psychologa i terapeuty. Podzielamy argumenty przedstawione w piśmie Dyrektora Centrum Pani Anny Czeczko – Durlak, skierowanym do Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego oraz piśmie wspomnianych pracowników, skierowanym do Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Pana Ludwika Szuby (pismo przekazujemy w załączeniu). Ich analiza prowadzi do prostego wniosku: dążenie Władz Miasta do ograniczenia wydatków osobowych za wszelką cenę (mimo składanych deklaracji, że nie chodzi o pieniądze), powoduje podejmowanie decyzji sprzecznych z prawem, nielogicznych, godzących w warunki pracy i płacy pracowników, a w efekcie końcowym - także w jakość wykonywanej przez nich pracy.
Warto zwrócić uwagę na „dialog społeczny” prowadzony przez Władze Miasta oraz „konsultacje” prowadzone z podwładnymi. Mimo wielokrotnych próśb Pani Dyrektor Czeczko – Durlak, Pani Dyrektor Janiszewska nie uważała za stosowne konsultowania z Dyrektorem Centrum pewnych planów odnośnie zmian w sferze pieczy zastępczej
w Naszym Mieście. Analogicznie jednostronny charakter miało spotkanie Pani Dyrektor Janiszewskiej ze specjalistami Centrum w dniu wczorajszym - 20 października br.
Oświadczamy, że traktujemy oczekiwanie Pani Dyrektor Janiszewskiej (wyrażane wobec Pani Dyrektor Czeczko – Durlak) jako niedopuszczalną ingerencję organu prowadzonego w czynności Dyrektora Centrum Opiekuńczo – Wychowawczych „Młody Las” w Toruniu w czynności z zakresu prawa pracy. Warto przytoczyć tutaj wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, stwierdzających nieprawidłowość takich ingerencji: wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 3 października 2012 r. - II SA/Bd 786/12,
wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 września 2008 r. - IV SA/Po 115/08.
Oczekujemy ze strony Pana Prezydenta interwencji w tej sprawie i pozostawienia wymienionych pracowników jako zatrudnionych w CPOW w Toruniu.