Dzień Wolności i Solidarności

W dniu dzisiejszym przypada Dzień Wolności i Solidarności, ustanowiony w dniu rocznicy podpisania w Gdańsku porozumienia między Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową, kończącego masowe protesty w Polsce wobec dyktatury systemu komunistycznego. Jest to symboliczna data powstania naszego Związku (mimo formalnej rejestracji przez Sąd w kilka miesięcy później).
43 lata temu, w roku 1980, w dniach 8 - 25 lipca przez Lubelszczyznę przeszła fala strajków, obejmując 150 zakładów pracy. Protesty rozprzestrzeniły się na cały kraj z kulminacją  na Wybrzeżu. Dominującym ośrodkiem stała się Stocznia Gdańska, nosząca od 1967 r. imię W. I. Lenina.
W całym kraju stawiano krzyże na placach zakładów pracy, sprawowano tam msze św., ludzie masowo spowiadali się (nieraz po wielu latach) w prowizorycznych konfesjonałach, a na ogrodzeniach zakładów wieszano portrety Papieża Polaka i ozdabiano je kwiatami. Dlaczego? Bo działo się to wszystko rok po I pielgrzymce Papieża Polaka do Ojczyzny i wezwaniu Ducha św. do odnowienia oblicza polskiej ziemi.
Polski sprzeciw wobec systemu zła, mimo wprowadzenia stanu wojennego, utorował drogę Polsce i innym krajom Europy Środkowo - Wschodniej do wolności. Chwała Bohaterom tamtych dni!