Kryzys w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie trwa już prawie dwa lata.
W maju 2022 roku Solidarność działająca w Muzeum przedstawiła uwagi do sposobu zarządzania placówką organizatorom – ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego i marszałkowi województwa mazowieckiego, licząc na pomoc i interwencję. Związkowcy wskazywali na wiele zagrożeń dla kondycji Muzeum i sytuacji pracowniczej, w tym niebezpieczeństwa związane z projektem nowego Statutu i Regulaminu Organizacyjnego ML.
Konsultacje pracodawcy zdaniem związkowców nie miały charakteru autentycznego dialogu ze stroną społeczną, a okazały się tylko formalnym wypełnieniem obowiązku pracodawcy wynikającego z aktualnego regulaminu. Wobec niespełnionych żądań, dotyczących między innymi: organizacji pracy, wynagrodzeń pracowników z tytułu praw autorskich, a przede wszystkim projektu nowego regulaminu organizacyjnego, w październiku 2022 roku strona związkowa weszła z pracodawcą w spór zbiorowy.
Spotkania na etapie rokowań – do stycznia 2023 roku, a następnie mediacje, które zakończyły się 6 czerwca, nie przyniosły żadnych konstruktywnych rozwiązań. Brak autentycznej dobrej woli pracodawcy i zrozumienia intencji związkowców przekreśliły szanse porozumienia.
W stanowisku Komisji Zakładowej związkowcy zaznaczają: – Jesteśmy za zmianami przemyślanymi, logicznymi i korzystnymi, przy jednoczesnym zachowaniu tożsamości instytucji jako Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Podkreślamy również wymiar pracowniczy skutków społecznych wprowadzenia nowego Regulaminu – blisko 60 stanowisk pracy obejmie zmiana zakresu obowiązków i umów o pracę, co faktycznie równa się pełnej reorganizacji warunków pracy w placówce.
4 lipca br. sytuacja w Muzeum Literatury była tematem spotkania Macieja Mechlińskiego – sekretarza ZRM, i Pawła Przyborowskiego – przewodniczącego Sekcji Regionalnej Pracowników Muzeów RM, z przedstawicielami KZ w Muzeum. Związkowcy omówili dalsze kroki prowadzenia sporu zbiorowego i otrzymali zapewnienie pełnego poparcia ze strony Regionu i Krajowej Sekcji.
Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Muzeum Literatury zamierza podjąć wszelkie dostępne środki przewidziane ustawowo w działaniach sporu zbiorowego, włącznie z pikietą protestacyjną muzealników i wszystkich sprzyjających im w tych działaniach, z udziałem mediów zainteresowanych sytuacją instytucji opiekującą się spuścizną narodową, tak ważną dla kultury polskiej.