Podwyżki wynagrodzeń w PKP PLK

• piątek, 31 Maja 2024
  • Branże

fot. commons.wikimedia.org

Średnio o 756 zł brutto wzrosną comiesięczne zarobki ponad 36 tys. pracowników spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Na podwyżkę składa się zarówno wzrost stawek zasadniczych, jak i pochodnych od wynagrodzenia.

Jak poinformował Henryk Sikora, przewodniczący „Solidarności” w spółce, negocjacje płacowe były prowadzone z przedstawicielami zarządu przez kilka miesięcy. – Początkowo pracodawca chciał dać 250 zł podwyżki do stawek zasadniczych od sierpnia. Zwiększyliśmy tę kwotę dwukrotnie i przeforsowaliśmy lipcowy termin wejścia podwyżek, na czym bardzo nam zależało – mówi Henryk Sikora.

W porozumieniu zastrzeżono minimalną i maksymalną kwotę podwyżki. Nie może być ona niższa niż 200 zł i wyższa niż 700 zł do stawki zasadniczej. – Takie ograniczenia są potrzebne, bo eliminują ryzyko powstawania kominów płacowych, czy też pominięcia któregoś z pracowników. Z drugiej strony doświadczenia z ostatnich lat pokazują, że większość pracowników otrzymuje kwotę podwyżki zbliżoną do średniej – dodaje związkowiec.

Porozumienie płacowe zostało podpisane w PKP PLK 22 maja. Podwyżka wynegocjowana przez kolejarską „Solidarność” i inne organizacje związkowe działające w firmie, wejdzie w życie w lipcu.

PKP PLK zarządza infrastrukturą kolejową. W jej skład wchodzi 30 zakładów, m.in. w Sosnowcu i w Tarnowskich Górach. W sumie w spółce pracuje ponad 37 tys. osób, z czego ponad tysiąc stanowi kadra menadżerska wynagradzana na odmiennych zasadach. Wynegocjowane przez związkowców podwyżki otrzymają pracownicy objęci zapisami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

www.solidarnosckatowice.pl