Podczas kryzysu fundamentalna jest współpraca między związkami zawodowymi

• środa, 24 Maja 2023
  • Zagranica

Już pierwszego dnia XV Kongresu EKZZ, który odbywa się obecnie w Berlinie, mocno wybrzmiał głos Solidarności. Przemek Pytel z Działu Branżowo-Konsultacyjnego NSZZ „S”, będący delegatem na Kongres, zabrał głos na temat zasady równych płac za tę samą pracę we wszystkich europejskich krajach.

– Gdy dowiedzieliśmy się w Solidarności o propozycji wycofania z Programu Działań EKZZ ponadnarodowych układów ramowych (TCA) i konwergencji płac, doświadczyliśmy zaskoczenia i rozczarowania – powiedział delegatom Przemek Pytel. Wyraził też zadowolenie, że propozycje te zostały ostatecznie wycofane.

Współpraca między związkami jest fundamentalna

– Najbliższe lata będą trudne. Transformacja gospodarcza, która nas czeka w najbliższych latach, jest być może najpoważniejsza od XIX wieku. Słowo „kryzys” pojawiało się na przestrzeni ostatnich lat w prasie niezwykle często. Można więc powiedzieć, że żyjemy w czasie permanentnego kryzysu. Współpraca między związkami zawodowymi to w tej sytuacji kwestia fundamentalna. W momencie kryzysu obiera się różne ścieżki. Niekiedy jest to droga zamknięcia, egoizmu, ale w innych wypadkach to ścieżka rozmów. Jednoznaczne wycofanie się z kwestii TCA i konwergencji byłoby jak przerwanie nici, która tworzy europejską rodzinę – powiedział Przemek Pytel.

– A teraz trudne pytanie do nas, do ruchu związkowego: zastanówmy się nie nad tym, jak zamykać te drzwi, ale jak sprawić, by ulepszyć ścieżkę, którą kroczymy – zakończył.

Trwa XV Kongres EKZZ. Delegaci głosują nad poprawkami do rozdziału „Razem na rzecz odnowy ruchu związkowego” Programu Działań EKZZ.

Wcześniej przyjęto poprawki do Statutu EKZZ. Jedna z nich zakłada parytety dla młodych delegatów.

Podczas dyskusji nad Programem Działań EKZZ również poruszano kwestię zmiany pokoleniowej w europejskich formacjach związkowych, a także m.in. kwestię prawa do strajku, czy sztucznej inteligencji.

Od dziś do piątku przez cztery dni przedstawiciele związków zawodowych w Europie dyskutują o najważniejszych dla nich kwestiach. Wymieniają poglądy m.in. na temat przyszłości związków zawodowych i rynku pracy, a także przyszłości Europy i silnego głosu EKZZ.

Kongres obchodzi również 50-lecie Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych.

źródło: tysol.pl