„Pociąg Pamięci”. Młodzi związkowcy z branży transportowej wzięli udział w podróży edukacyjnej Praga–Auschwitz

• środa, 22 Maja 2024
  • Branże

fot. ETF

Młodzi przedstawiciele Krajowego Sekretariatu Transportowców NSZZ „S” wspólnie z młodymi transportowcami z całej Europy brali udział w podróży edukacyjnej ETF-FES „Pociąg Pamięci” w dniach 9–11 maja 2024 (Praga–Auschwitz) zorganizowanej przez ETF – European Transport Workers’ Federation (Europejska Federacja Pracowników Transportu) oraz FES (Fundację Friedrich-Ebert).

Pierwszego dzień wyprawy rozpoczął się od wykładu profesor Daphne Halikiopoulou z Uniwersytetu w Yorku na temat polityki porównawczej. Zaraz po nim odbyła się panelowa debata, którą poprowadziła Johanna Lehmann z FES. W dyskusja skoncentrowano się na tematach takich, jak: strategia związków zawodowych i rola społeczeństwa obywatelskiego w kontekście przeciwdziałania skrajności w polityce oraz promowania integracji społecznej. Po debacie uczestnicy udali się na wspólną kolację, która była doskonałą okazją do dalszej rozmowy i wymiany poglądów.

Podróż „Pociągiem Pamięci”

Drugiego dnia uczestnicy podróży spotkali się z przewodnikiem Zuzaną Schreiberovą przy pomniku Wintona, człowieka który w czasie II wojny światowej uratował 669 dzieci żydowskich. Interesujące historie, które usłyszeli, przysporzyły niezwykłych wzruszeń. Następnie uczestnicy wyruszyli w podróż „Pociągiem Pamięci” do Oświęcimia, gdzie czekały ich interaktywne zajęcia prowadzone przez eksperta antysemityzmu, Bartosza Rydlińskiego. obejrzeli film pt. „Strefa Interesów”. Te dwa dni pomogły przygotować grupę do zwiedzania niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w dniu kolejnym. Ostatni dzień młodzi transportowcy rozpoczęli od zwiedzania z przewodnikiem byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. To było bardzo trudne i przygnębiające doświadczenie skłaniające do refleksji. Po zwiedzaniu odbyła się sesja podsumowująca, prowadzona przez Prezydenta ETF, Franka Moreelsa, co pozwoliło wszystkim podzielić się emocjami i przemyśleniami z wyjazdu. Następnie uczestnicy zostali przetransportowani autobusem na lotnisko lub dworzec PKP w Krakowie.

European Transport Workers’ Federation

ETF – European Transport Workers’ Federation (Europejska Federacja Pracowników Transportu) to ogólnoeuropejska organizacja związkowa zrzeszająca związki zawodowe branży transportowej z Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej).