Piotr Duda: Oczekiwanie od Ukrainy wdrażania polityki zielonej transformacji jest niedorzeczne

• środa, 22 Maja 2024
  • Zagranica

fot. M. Żegliński

„Niedorzeczne jest oczekiwanie od Ukrainy wdrażania polityki zielonej transformacji, w tym wskazanie na stworzenie mechanizmów rynkowych wprowadzania opłat emisyjnych od państwa, które broni się przed agresją innego państwa” – napisał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w liście do dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Marcina Chruściela na temat zaakceptowanego na początku maja przez kraje członkowskie UE planu Ukraina.

Przewodniczący zwrócił uwagę na to, że niemożliwe jest dokonanie wyczerpującej oceny dokumentu o tak szerokim zakresie tematycznym oraz tak dużej objętości tekstu w tak krótkim czasie, jaki otrzymał Związek. „Niecałe pięć dni na konsultacje społeczne, w tym dwa przypadające na przerwę weekendową czynią konsultacje fikcją” – nadmienił. Przekazał jednak uwagi do dokumentu, ponieważ jest on, jak zaznaczył, „dokumentem o doniosłym znaczeniu”.

Reforma rynku pracy

„Kluczową sprawą jest oczekiwana reforma rynku pracy. Dokument w żaden sposób nie zaznacza roli wysokiej jakości zatrudnienia i prowadzenia dialogu społecznego z przedstawicielami związków zawodowych w Ukrainie. Proponowane w Planie działania są niezwykle okrojone i oznaczają liberalizację systemu” – napisał Przewodniczący.

Dodał, że NSZZ “Solidarność” wielokrotnie podnosił, że reformy wdrażane w Ukrainie od czasu ataku Rosji, to reformy otwarcie antyspołeczne, uderzające w osoby, które zapewniają ciągłość funkcjonowania państwa i niemające poparcia ukraińskich central związkowych. „Niezwykle ważne jest, by jakość zatrudnienia i dialogu społecznego realizowała zasady prawa międzynarodowego i europejskiego. W innym wypadku w Ukrainie będzie dochodziło do wyzysku przy akceptacji UE” – zaalarmował Piotr Duda.

„Szereg reform zakłada deregulację” – podkreślił Przewodniczący. „Jako przedstawiciel związku zawodowego chciałbym jednoznacznie przeciwstawić się takiej deregulacji, która jest wymierzona w pracowników i ich prawa oraz system ubezpieczeń społecznych Ukrainy. Niestety, praktyka pokazuje, że tego rodzaju polityka koncentruje się właśnie na tych obszarach” – dodał.

Piotr Duda odniósł się także do reform dotyczących systemu zamówień publicznych. „NSZZ “Solidarność” również w tym wypadku pragnie zaznaczyć konieczność realizacji zamówień publicznych w sposób, który promuje uczciwe praktyki w zatrudnieniu i dialog społeczny. Proponuje się zatem wdrażanie w Ukrainie tzw. klauzul społecznych, które dotyczyłyby jakości zatrudnienia, układów zbiorowych, promowania włączenia społecznego i inne” – podkreślił.

„Należy oczekiwać, że UE wycofa się z tej polityki”

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” odniósł się również do regulacji dotyczących polityki klimatycznej względem Ukrainy.

„Niedorzeczne jest oczekiwanie od Ukrainy wdrażania polityki zielonej transformacji, w tym wskazanie na stworzenie mechanizmów rynkowych wprowadzania opłat emisyjnych od państwa, które broni się przed agresją innego państwa. NSZZ “Solidarność” podkreśla, że mechanizm obrotu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla prowadzi do wzrostu cen energii i ograniczenia konkurencyjności państwa przy jednocześnie prowadzonej spekulacji przez sektor finansowy. Należy oczekiwać, że UE wycofa się z tej polityki na swoim terenie i powstrzyma się przed jej rozpowszechnieniem w krajach kandydujących” – zaznaczył Piotr Duda.

Plan Ukraina

Przypomnijmy, kraje członkowskie UE zaakceptowały na początku maja plan Ukrainy, w którym państwo to zobowiązuje się do przeprowadzenia 69 reform. Zatwierdzenie planu otwiera drogę do wypłacenia Ukrainie wsparcia, które do 2027 r. ma wynieść 50 mld euro.

Zmiany mają obejmować 15 obszarów, w tym energetykę, rolnictwo, transport, transformację ekologiczną i cyfrową, a także przedsiębiorstwa państwowe i finanse publiczne.