Piotr Duda: musimy zrobić wszystko, żeby zachować polskie firmy energochłonne

• wtorek, 30 Sierpnia 2022
  • Branże

fot. Polskie Radio24

– Po poniedziałkowym spotkaniu związkowców firm energochłonnych m.in. z ministrem Waldemarem Budą niestety potrzeba nie tylko decyzji merytorycznych, ale też decyzji politycznych – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
Jak mówił wcześniej w Polskim Radiu Gdańsk Krzysztof Dośla, przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, „wojna na Ukrainie pokazuje, że Europa nie wyciągnęła żadnych wniosków z wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat, które działy się między innymi w Polsce”.
„Wszystko ma związek z wojną”
Zdaniem Krzysztofa Dośli konflikt na Ukrainie pokazuje, że idee Solidarności są wciąż ważne, szczególnie w przededniu rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Jednak inne kraje też muszą zrozumieć, że wolność nie jest dana raz na zawsze.
Gość Polskiego Radia powiedział, że „to nie nie są miłe chwile zarówno dla niego, jak i dla wielu pracowników zakładów energochłonnych”. – Nie spodziewałem się, że takie trudne tematy będziemy musieli poruszać w przededniu uroczystości – jutro przypada rocznica podpisania porozumień szczecińskich, w środę gdańskich, powstania NSZZ „Solidarność” – ale to wszystko ma związek z wojną na Ukrainie – ocenił Piotr Duda.
„Nie wolno dopuścić do upadłości tych zakładów”
Przewodniczący Solidarności podkreślił, że „jak tylko premier Mateusz Morawiecki wróci z Francji”, będzie chciał „doprowadzić do spotkania w sprawie zakładów energochłonnych, których za miesiąc, dwa lub trzy może nie być”. – Różne propozycje są na stole, chociażby przedstawione w poniedziałek przez ministra Waldemara Budę – mówił gość audycji.
Zaznaczył, że „musimy zrobić wszystko, żeby te firmy energochłonne zachować”. – W związku z tym, że huta ołowiu i cynku (Huta Cynku „Miasteczko Śląskie” – przyp. red.) jest druga w Europie. Ona faktycznie wykonuje bardzo ważną pracę i produkuje bardzo ważne komponenty, czyli cynk i ołów. Nie wolno dopuścić do upadłości tych zakładów – przyznał Piotr Duda.
PolskieRadio24.pl / kk