Piotr Duda interweniuje w sprawie strajku w W&W. 7 września spotkanie władz spółki ze strajkującymi!

• poniedziałek, 05 Września 2022
  • Regiony

fot. własne

fot. własne

Finn Comfort Germany, główny nabywca obuwia od Spółki W&W z Lubska, do czasu wyjaśnienia sytuacji, zawiesza dalszą współpracę z W&W Polska Sp. z o.o.
Jest to reakcja na list, jaki skierował Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, do powiązanej z W&W firmy Finn Comfort.
Jak pisze w liście Piotr Duda:
„To co dzieje się w polskim zakładzie W&W stoi w sprzeczności z zasadami społecznej odpowiedzialności, o której informujecie na swoich stronach internetowych”.
Finn Comfort bowiem przy wyborze dostawców ogromną wagę przywiązuje do społecznej odpowiedzialności firmy.
„Upokarzająco niskie wynagrodzenia w porównaniu do pracowników z Niemiec i innych krajów, nieznośny akord, brak zrozumienia dla naszych skromnych oczekiwań poprawy warunków płacy i chroniczne przemęczenie doprowadziły do frustracji” – pisze w liście przewodniczący Piotr Duda.
W odpowiedzi na interwencję przewodniczącego Piotra Dudy, Finn Comfort Germany pisze, że:
„Przy wszystkich kryteriach naszego Kwestionariusza Odpowiedzialności Społecznej, W&W Polska Sp. z o.o. osiągała w przeszłości bardzo dobre wyniki. Oczywiście będziemy regularnie monitorować te kryteria i podejmiemy odpowiednie kroki – gdy będzie to konieczne. Do czasu wyjaśnienia opisanej przez Pana obecnej sytuacji, zawiesiliśmy dalszą współpracę z W&W Polska Sp. z o.o”.
Do strajkujących pracownic napływają listy poparcia z całej Europy i świata. Koleżanki z W&W wsparli m.in. czescy pracownicy, życząc im: „powodzenia w dążeniu do pomyślnego zakończenia negocjacji. Zachęcamy do kontynuowania strajku do czasu, aż żądania zostaną spełnione lub do wypracowania kompromisu, który zostanie zaakceptowany przez obie strony”.
Codziennie grupa związkowców z Regionu Zielonogórskiego NSZZ „Solidarność” i Regionów ościennych – Dolnośląskiego i Jeleniogórskiego – ich rodziny i znajomi wspierają strajkujących – większość kobiet – przyjeżdżając na wiec pod bramę zakładu. Od 5 września 2022 r. decyzją podjętą w dniu 31 sierpnia 2022 r. Zarząd Regionu Zielonogórskiego NSZZ „Solidarność” ogłosił kolejną akcję wsparcia strajkujących pracowników.
Oprócz uruchomienia funduszu strajkowego, utworzono: „Fundusz Solidarności ze strajkującymi pracownikami W&W Polska w Lubsku”. Akcja skierowana jest najpierw do organizacji zakładowych NSZZ „Solidarność” Regionu Zielonogórskiego. W akcji mogą wziąć udział wszystkie organizacje związkowe z Regionu Zielonogórskiego NSZZ „Solidarność”.
Dowolne kwoty wsparcia można przesyłać przelewem na rachunek Regionu Zielonogórskiego NSZZ „Solidarność” w Zielonej Górze
Tytuł przelewu : „Fundusz Solidarności ze strajkującymi pracownikami W&W Polska w Lubsku”
Nazwa rachunku : Region Zielonogórski NSZZ „Solidarność” w Zielonej Górze
Numer rachunku : 07 1090 1535 0000 0000 5301 9133
Od 1 marca w Spółce W&W w Lubsku trwa spór zbiorowy. Pensja pracownic to najniższa krajowa, w związku z czym kobiety domagają się podwyżki w wysokości 450 zł. 1 sierpnia podpisano protokół rozbieżności. Początkowo odbywały się czterogodzinne postoje w pracy. Następnie pracownice wzięły dwutygodniowe urlopy, aktualnie strajk trwa całą zmianę. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
Więcej o strajku pisaliśmy TUTAJ>>>