Piotr Duda apeluje o pilną kontrolę PIP w firmach powiązanych z Łukaszem Mazurem

• piątek, 14 Kwietnia 2023
  • Kraj

fot. M. Żegliński

„Nie możemy biernie przyglądać się temu, jak łamane są elementarne zasady sprawiedliwości społecznej” – pisze w liście do Katarzyny Łażewskiej-Hrycko, głównej inspektor pracy, Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

„Od kilku dni w Niemczech trwa protest kierowców samochodów ciężarowych zatrudnionych przez polską firmę przewozową (tak faktycznie to kilka firm powiązanych z jedną rodziną). Protestujący to imigranci, którzy szukali w Polsce lepszego życia. Wśród nich są m.in. Gruzini. Zbuntowali się przeciwko swojemu pracodawcy ze względu na fatalne warunki zatrudnienia, w tym przede wszystkim na brak należnej zapłaty za pracę” – pisze przewodniczący Piotr Duda.

Dodaje, że Solidarność jest zaniepokojona brakiem chęci do dialogu i rozwiązania sporu przez właściciela firmy.

„Wspieramy pracowników, którzy walczą o elementarną godność”

„To bulwersująca sytuacja, o której informują mnie również nasi partnerzy z gruzińskiej centrali związkowej GTUC. (…) Wspieramy pracowników, którzy walczą o elementarną godność” – zapewnia przewodniczący. Informuje także, że struktury Solidarności są w kontakcie z protestującymi.

„Nie możemy biernie przyglądać się temu, jak łamane są elementarne zasady sprawiedliwości społecznej” – dodaje.

Wobec ostatnich wydarzeń Piotr Duda apeluje do Głównej Inspektor Pracy o pilną kontrolę w firmach powiązanych z Łukaszem Mazurem. Wyraża także zdanie, iż potrzeba systemowych rozwiązań dotyczących zatrudnienia w sektorze transportu, w którym od lat dochodzi do patologii.

Zaangażowanie jest bardzo ważne

Przypomnijmy, grupa kierowców z Gruzji i Uzbekistanu – zatrudnionych na podstawie umowy-zlecenia przez polskie podmioty LUKMAZ, AGMEZ oraz IMPERIA – zaprzestała pracy. Przyczyną są zaległości w wypłacie wynagrodzeń i brak przejrzystości co do zasad wynagradzania. Brak także dokumentów płacowych pracowników.

Jednym z impulsów do działań Solidarności jest list, jaki otrzymała od przedstawicieli Gruzińskiej Konfederacji Związków Zawodowych (GTUC), w którym oprócz opisu okoliczności protestu kierowców znajduje się apel o pomoc i wsparcie. „Państwa zaangażowanie jest bardzo ważne dla pracowników oraz ochrony i rozwoju ich praw” – apelują gruzińscy związkowcy.

Tysol.pl