Pierwsze efekty reformy prawa pracy w Hiszpanii

• środa, 24 Sierpnia 2022
  • Zagranica

fot. Shutterstock

W grudniu 2021 r. w Hiszpanii wprowadzona została reforma prawa pracy, której jednym z głównych celów było ograniczenie ilości czasowych umów zatrudnienia, a co za tym idzie – wzrost liczby umów na czas nieokreślony.
Dzięki temu miało dojść do zwiększenia zasięgu i znaczenia stabilnego zatrudnienia z jasnymi i pewnymi warunkami dla pracowników. Wśród rozwiązań znalazły się takie jak uproszczenie umów, modernizacja negocjacji zbiorowych, ustanowienie mechanizmu wewnętrznej elastyczności i stabilizacji, wsparcie w okresie przejściowym, czy zmiany w zakresie umów z podwykonawcami. Promowane są umowy o pracę na czas nieokreślony, ułatwiony został proces przejścia na nie z umów terminowych, a inspekcja pracy w Hiszpanii otrzymała większe zasoby do realizacji działań ochronnych w zatrudnieniu. Zwiększone zostały również sankcje na nieprzestrzeganie obowiązujących zasad. Rozwiązania prawne zostały wypracowane w drodze dialogu społecznego.
Hiszpańskie związki zawodowe przyjęły nowe rozwiązania z wielkimi nadziejami. Do momentu wprowadzenia nowych zmian prawo pracy opierało się na reformie z 2012 roku, która nie gwarantowała wysokich standardów zatrudnienia w Hiszpanii. Centrala związkowa UGT, w pół roku po wejściu zmian w życie postanowiła dokonać pierwszych analiz wpływu reformy na rynek pracy. Wedle oceny UGT dostrzega się pierwsze pozytywne sygnały. Ilość umów o pracę na czas nieokreślony wzrosła w Hiszpanii pięciokrotnie. Tak samo dobrą tendencję dostrzega się nawet wśród osób młodych (do 29 roku życia). Tak jak oczekiwano, reforma znacząco wpłynęła na branże sezonowe takie jak gastronomia, hotelarstwo, handel oraz budownictwo. Tam także dostrzega się spadek zatrudnienia na podstawie umów czasowych. Nie są natomiast dostrzegalne zmiany w odniesieniu do wynagrodzeń. Wedle autorów analizy, jest za wcześnie by możliwe było wyciąganie wniosków z dostępnych danych.
Autorzy analizy podkreślają, że zmiany wprowadzone w Hiszpanii przynoszą realną poprawę stabilności zatrudnienia. Niemniej, zastrzegają że dopiero na podstawie dalszych obserwacji będzie możliwa weryfikacja trwałości rezultatów i skuteczności nowych regulacji.
ik