Parlament Europejski za demokracją w miejscu pracy

• poniedziałek, 20 Grudnia 2021
  • Zagranica

fot.pixabay.com

Przygotowany przez europosłankę Gabi Bischoff raport zawierający m.in. wezwanie do rewizji dyrektywy o Europejskich Rad Zakładowych a także przyjęcia rozwiązań wzmacniających prawo pracowników do informacji i konsultacji został zaakceptowany 16 grudnia na sesji plenarnej parlamentu.

475 posłów głosowało za, 115 przeciwko, a 99 wstrzymało się od głosu.

O samym Raporcie Bischoff pisaliśmy tutaj. Wzywa on do:

przygotowania nowej dyrektywy ramowej w sprawie informowania pracowników, konsultacji i ich reprezentacji na szczeblu zarządu;

wywierania presji na Komisję Europejską w celu zwiększenia udziału pracowników w organach podejmujących decyzje w miejscu pracy;

rewizji dyrektywy w sprawie Europejskich Rad Zakładowych

Komentując głosowanie, Isabelle Schömann, sekretarz konfederalna ETUC powiedziała: Jest udowodnione, że demokratyczne miejsca pracy są bezpieczniejsze, sprawiedliwsze i bardziej zrównoważone. Demokracja w miejscu pracy ma zasadnicze znaczenie dla kształtowania ekologicznej i cyfrowej transformacji świata pracy, tak aby żaden pracownik nie był porzucony w tym procesie. Wzmacnia ona również szeroko rozumiane zachowania demokratyczne w społeczeństwie.

Głosowanie pokazuje silne ponadpartyjne poparcie dla nowych ram w zakresie informacji, konsultacji i reprezentacji na szczeblu zarządu, a Komisja musi je koniecznie przedstawić w nadchodzącym roku. Dyrektywa jest potrzebna, aby pracodawcy nie mogli już dłużej wykorzystywać luk w prawie UE do uchylania się od swoich najbardziej podstawowych obowiązków w zakresie demokracji w miejscu pracy – dodała Isabelle Schömann.

Trzeba mieć na uwadze, że rewizji dyrektywy o ERZ wzmacniających pozycję przedstawicielstwa pracowniczego wobec zarządów korporacji ponadnarodowych oczekuje także NSZZ „Solidarność”, którego członkowie aktywnie działają w wielu takich radach.

To oczywiste, że wyzwania jakie przyniosą ze sobą najbliższe lata wymagają wzmocnienia udziału związków zawodowych w procesach restrukturyzacji, przekształceń i innych dynamicznych procesów które będą przebiegały w przedsiębiorstwach.  Zarządzanie zmianą może odbywać się tylko przy udziale przedstawicieli pracowników. Z naszej perspektywy szczególne znaczenie ma także doprowadzenie do tego, że Europejskie Rady Zakładowe staną się wreszcie sprawnymi narzędziami dialogu z korporacji ponadnarodowych ze względu na olbrzymi wpływ jaki te ostatnie mają na stosunki pracy w swoich polskich filiach – komentuje Sławomir Adamczyk z Biura Branżowo -Konsultacyjnego NSZZ „Solidarność”.

Warto jeszcze spojrzeć jak głosowali polscy europarlamentarzyści. Za przyjęciem sprawozdania byli przykładowo – J. Ochojska, J. Lewandowski, R. Sikorski, J. Buzek czy J. Kalinowski. Wśród tych którzy wstrzymali się od głosu – np. europosłanki E. Rafalska, B. Szydło, A. Zalewska czy europoseł A. Bielan.

bs