Oświadczenie Piotra Dudy dot. opinii rzecznika generalnego TSUE o zgodności dyrektywy ws. adekwatnego wynagrodzenia minimalnego z prawem UE

Publikujemy oświadczenie przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy dotyczące opinii rzecznika generalnego TSUE o zgodności dyrektywy w sprawie adekwatnego wynagrodzenia minimalnego z prawem UE.

Piotr Duda Oświadczenie Piotra Dudy dot. opinii rzecznika generalnego TSUE o zgodności dyrektywy ws. adekwatnego wynagrodzenia minimalnego z prawem UE

Piotr Duda / fot. M. Żegliński

Z wielkim rozczarowaniem i obawą przyjmuję wiadomość o opinii rzecznika generalnego TSUE, pana Emiliou, dotyczącej zgodności dyrektywy w sprawie adekwatnego wynagrodzenia minimalnego z prawem UE.

Solidarność przez lata zabiegała o przyjęcie tych regulacji

Przez lata Solidarność zabiegała o przyjęcie na szczeblu UE regulacji, które wzmocnią prawo do rokowań zbiorowych i realnie przełożą się na zasięg układów zbiorowych w Polsce i w całej UE. To udało się w październiku 2022 roku, gdy ostatecznie zatwierdzono dyrektywę ws. adekwatnych płac minimalnych. Dotyczy ona godnego poziomu najniższych, gwarantowanych prawem wynagrodzeń, ale, co dla nas szczególnie ważne, podkreśliła znaczenie układów zbiorowych pracy i dała realne narzędzia do tego, by promować i wzmacniać układy zbiorowe pracy. Postrzegałem to jako wielką szansę dla pracowników i gospodarki.

Czy Trybunał znów zawiedzie pracowników w Polsce?

Niestety, wkrótce po przyjęciu dyrektywy Dania wraz ze Szwecją złożyły do TSUE skargę, w której zakwestionowały zgodność dyrektywy z unijnymi traktatami. Skandynawowie bronią w ten sposób swojego modelu, w którym to partnerzy społeczni decydują o sprawach związanych z płacami i warunkami pracy. Broniąc go, uderzają w innych, w tym w pracowników w Polsce.

Postępowanie przewiduje wydanie opinii przez niezależnego eksperta, tzw. rzecznika generalnego. Taka opinia została opublikowania wczoraj, tj. 14 stycznia. Rzecznik wniósł o anulowanie dyrektywy w całości, negując przy tym dotychczasowy dorobek UE w sprawach społecznych. Całkowicie się z nim nie zgadzam.

Opinia nie jest wiążąca dla Trybunału i mam głęboką nadzieję, że ten nie podzieli argumentacji pana Emiliou. Jeśli jednak tak się stanie, to po raz kolejny Trybunał zawiedzie pracowników w Polsce. Dość przypomnieć kuriozalną i skrajnie nieodpowiedzialną decyzję o zamknięciu kopalni w Turowie, przeciwko której głośno protestował NSZZ „Solidarność”. Nie ma i nie będzie zgody Solidarności na to, by w Europie konkurowano niskimi płacami i brakiem szacunku do pracownika.

Wzywam polski rząd do dalszych prac nad wdrożeniem dyrektywy

Niezależnie od postępowania przed TSUE wzywam polski rząd do dalszych prac nad wdrożeniem dyrektywy, ponieważ ta niezmiennie obowiązuje. Ponadto niezależnie od prawa UE nic nie stoi na przeszkodzie, by ambitnie, drogą prawa krajowego wzmacniać w Polsce rokowania i układy zbiorowe pracy. To przykre, że tylko bat w postaci dyrektywy zmusza polskie władze do działania w tym zakresie. Polska potrzebuje układów zbiorowych pracy! Solidarność tego nie odpuści!

Piotr Duda

przewodniczący Komisji Krajowej

Czytaj też...

Córka naszej koleżanki potrzebuje pomocy

Córka naszej związkowej koleżanki z KOWR w…

czytaj więcej
7 lutego: manifestacja w Gdańsku przeciwko tzw. Zielonemu Ładowi

Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego organizuje…

czytaj więcej
Biuletyn informacyjny

Wydaliśmy kolejny numer Biuletynu informacyjny. Zapraszamy do…

czytaj więcej
Opolscy strażacy dziękują kolegom za wsparcie

Rozpoczynające się wczoraj obrady Regionalnej Sekcji Pożarnictwa…

czytaj więcej
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.