Obchody 41. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w Regionie Podkarpacie

• piątek, 03 Września 2021
  • Regiony

Jasielskie obchody 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” rozpoczęły się w budynku Zespołu Szkół nr 4 uroczystym otwarciem Izby Pamięci NSZZ „Solidarność” im. Jerzego Polaka, Jaślanina z urodzenia, działacza „Solidarności” i działacza polonijnego w USA.

Izbę Pamięci – powstałą z inicjatywy Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle” –  podczas otwarcia poświęcił ks. dr hab. Piotr Steczkowski, Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Następnie w kościele pw. św. Stanisława BM odprawiona  została Msza św. w intencji Ojczyzny, aresztowanych, internowanych i zmarłych działaczy „Solidarności”. Eucharystii przewodniczył ks. Piotr Steczkowski, zaś homilię wygłosił ks. dr Stanisław Marczak, były kapelan jasielskiej „Solidarności” i Honorowy Obywatel Miasta Jasła.

Po Mszy św. przy tablicy upamiętniającej osobę bł. ks. Jerzego Popiełuszki złożono wiązanki kwiatów. W imieniu NSZZ „Solidarność” kwiaty złożył Przewodniczący Zarządu Regionu Podkarpacie Tadeusz Majchrowicz w asyście swoich zastępców: Krzysztofa Fala, Lucjana Fejkla i Pawła Pietruszy. Uroczystość uświetniły swoją obecnością Poczty Sztandarowe Organizacji Związkowych NSZZ „Solidarność” z Gamrat-u, Huty Szkła i Zakładu Gazowniczego w Jaśle. Gościem honorowym tegorocznych obchodów była Pani Aleksandra Polak-Jackson, córka śp. Jerzego Polaka wraz z rodziną.

31 sierpnia również w Sanoku uczczono 41. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”. W kościele pw. Przemienienia Pańskiego (sanocka Fara) została odprawiona Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. Dziekan Roman Froń.

Po zakończonej Mszy św. delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą 25-lecie powstania „Solidarności” oraz pod pomnikiem św. Jana Pawła II. W imieniu NSZZ „Solidarność” kwiaty złożył Zastępca przew. ZR Podkarpacie Andrzej Gorczyński wraz z Beatą Zelek oraz Jolanta Pielech i Jerzy Szczudlik. Podczas uroczystości wystawiono Poczty Sztandarowe NSZZ „Solidarność” z Organizacji Związkowych z Autosanu i PGNiG-u.

Obchody rocznicowe zakończyły się w sanockim Oddziale Regionu Podkarpacie, gdzie miało miejsce spotkanie z działaczami „Solidarności” z lokalnych Organizacji Zakładowych.

Region Podkarpacie