19 grudnia 2022 r. w Warszawie, odbyło się inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Semestru Europejskiego.
Formalnie Semestr Europejski 2023 rozpoczął tzw. pakiet jesienny, którego głównym dokumentem jest Roczna analiza zrównoważonego wzrostu gospodarczego (ASGS). W tym dokumencie zostały powtórzone 4 priorytety, które były w nim podkreślane w ciągu ostatnich trzech lat, tj. zrównoważenie środowiskowe, produktywność, sprawiedliwość oraz stabilność makroekonomiczna.
W pakiecie wiosennym zostaną opublikowane Sprawozdania krajowe oraz projekty zaleceń Rady dla państw członkowskich (CSR), natomiast cykl Semestru zakończy się w lipcu 2023 r. po akceptacji CSRs przez Radę do Spraw Gospodarczych i Finansowych.
W trakcie posiedzenia była poruszana kwestia zwiększenia roli partnerów społecznych w procesie zarówno przygotowywania, jak i opiniowania programów krajowych. NSZZ „Solidarność” zwróciła uwagę na potrzebę zdefiniowania sposobów monitorowania wskaźników wynikających z Europejskiego Filara Praw Socjalnych Zastępca Dyrektora Departamentu Rynku Pracy, MRiPS wyjaśnił, że MRiPS jest trakcie ustalania, jak będzie wyglądał monitoring wskaźników dotyczących Europejskiego Filara Praw Socjalnych. MRiPS zachęca organizacje partnerów społecznych i społeczno-gospodarczych do przedstawiania swoich sugestii co do monitoringu EFPS.
Pani Małgorzata Jarosińska-Jedynak (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej) przedstawiła stan prac nad potencjalnym włączeniem inicjatyw realizujących REPowerEU (planu Komisji Europejskiej polegającego na uniezależnieniu Europy od rosyjskich paliw kopalnych) do Krajowego Programu Odbudowy. Podkreśliła, że Polska może skorzystać z ok. 2 mld euro dotacji i 22 mld euro pożyczki. Ministerstwo wystąpiło do resortów o przedstawienie projektów, które mogłyby być finansowane w ramach tej alokacji.
Z kolei przedstawiciel Ministerstwa Finansów w odpowiedzi na pytanie Katarzyny Zimmer-Drabczyk wyjaśnił, że w Ministerstwie Finansów trwają prace nad stanowiskiem do komunikatu dotyczącego zarządzania gospodarczego w UE. Zaznaczył, że KE chciałaby by w marcu Rada Europejska mogła przyjąć konkluzje, na podstawie których KE przygotuje projekty legislacyjne. Przedstawiciel MF zapowiedział, że na kolejnym posiedzeniu Zespołu MF jest gotowe do przedstawienia prezentacji nt. reformy zarządzania gospodarczego w UE.
aw