Nie żyje Jan Sołek, samorządowiec, dziennikarz, działacz Solidarności

• wtorek, 21 Maja 2024
  • Kraj

fot. Pixabay

Zmarł Jan Sołek, samorządowiec, dziennikarz, działacz opozycyjny z Przeworska, odznaczony m.in. Krzyżem Wolności i Solidarności.

Jan Sołek urodził się 24 czerwca 1958 r. w Przeworsku. W 1979 ukończył Technikum Elektryczne w Przeworsku.

Działalność opozycyjna

W 1980 r. rozpoczął studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, został jednym z liderów Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a od listopada 1981 r. także członkiem Komitetu Strajkowego na tej uczelni. 18 lutego 1982 r. funkcjonariusze SB przeszukali jego pokój w akademiku i znaleźli w nim materiały bezdebitowe. W związku z tym został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Załężu k. Rzeszowa, gdzie przebywał od 20 lutego do 28 maja 1982 r. Dalszą konsekwencją zaangażowania w działalność opozycyjną po zwolnieniu z internowania było relegowanie go z uczelni w 1983 r.

W latach 1982–1988 współpracował z Regionalną Komisją Wykonawczą NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie, w tym czasie kolportował i redagował prasę podziemną, a także współtworzył Duszpasterstwo Młodych, działając przy klasztorze oo. Bernardynów w Rzeszowie. Od stycznia 1982 r. do czerwca 1985 r. funkcjonariusze SB przeprowadzili z nim siedem rozmów ostrzegawczych oraz trzykrotnie dokonali przeszukania w jego miejscu zamieszkania. W 1989 r. zaangażował się w działalność Komitetu Obywatelskiego NSZZ „Solidarność” Ziemi Przeworskiej.

Od 1983 do 1984 pracował jako pedagog w szkołach w Rzeszowie, potem do końca lat 80. zatrudniony m.in. w Wojewódzkim Zakładzie Transportu Mleczarskiego, Domu Książki w Rzeszowie oraz Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Przeworsku. Działał jednocześnie jako publicysta i kolporter podziemnej prasy.

Dziennikarz, urzędnik

W 1989 był współzałożycielem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Przeworsku i uczestnikiem kampanii wyborczej, następnie do 1990 r. pozostawał wiceprzewodniczącym „S” Regionu Południowo-Wschodniego. Od lat 90. publikował w prasie, m.in. w tygodniku „San” i dzienniku „A-Z”, od 1994 do 1997 r. pozostawał szefem oddziału „Życia Przemyskiego”. Od 1990 r. należał do Porozumienia Centrum, wybrano go do rady miejskiej Przeworska. Został członkiem zarządu miasta oraz delegatem do sejmiku województwa przemyskiego, a od 1991 do 1994 r. był wicedyrektorem Urzędu Rejonowego w Przeworsku. W 1998 r. zajmował stanowisko doradcy i p.o. dyrektora gabinetu wojewody przemyskiego.

W 1997 r. został członkiem Ruchu Społecznego AWS. W 1998 r. wybrany na radnego sejmiku podkarpackiego był rzecznikiem klubu Akcji Wyborczej Solidarność. Od 1 stycznia 1999 do 22 listopada 2002 r. pełnił funkcję członka zarządu województwa. Był także prezesem Podkarpackiego Związku Szermierczego i Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. W 2017 r. został asystentem marszałka województwa podkarpackiego.

Jan Sołek został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2015).