Nie żyje Andrzej Bulc, współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża

• wtorek, 31 Października 2023
  • Regiony

fot. pixabay.com

„Z żalem informujemy, że 18 października zmarł Andrzej Bulc, członek naszego Stowarzyszenia, wybitny działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, członek komitetu założycielskiego WZZW, współpracownik i przyjaciel naszej patronki Anny Walentynowicz, Joanny i Andrzeja Gwiazdów, Krzysztofa Wyszkowskiego, Jana Karandzieja” – przekazało Stowarzyszenie „W trosce o dom ojczysty” im. Anny Walentynowicz.

Andrzej Bulc urodził się 11 XI 1951 w Przasnyszu. Ukończył Policealne Studium Budownictwa Okrętowego w Gdańsku.

W latach 1973–1979 elektryk, następnie kontroler jakości w Zakładach Okrętowych Urządzeń Elektrycznych i Automatyki Elmor w Gdańsku, 1980–1981 laborant w Biurze Badawczym ds. Jakości Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Warszawie.

Niezależny

1978–1980 był członkiem Komitetu Założycielskiego WZZ Wybrzeża, w redakcji pisma WZZW „Robotnik Wybrzeża”. Od IX 1980 w „S”, przewodniczący KZ „S”. Od IX 1981 (od II 1981 społecznie) organizator we Wszechnicy Robotniczej „S” przy Zarządzie Regionu Mazowsze.

W 2018 roku Andrzej Bulc został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

„Wielokrotnie aresztowany przez komunistyczne władze, internowany 13 grudnia 1981 roku. W 1989 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, by powrócić na stałe do Polski w 2005 roku. Do ostatnich chwil życia pozostał niezależny” – napisali przyjaciele ze Stowarzyszenia „W trosce o dom ojczysty” im. Anny Walentynowicz.

Źródło: Stowarzyszenie „W trosce o dom ojczysty” im. Anny Walentynowicz/encysol.pl/tysol.pl