MOP przyjęła rezolucję ws. agresji Rosji na Ukrainę. Zawieszenie współpracy z Rosją podtrzymane!

• piątek, 09 Grudnia 2022
  • Zagranica

W rezolucji możemy przeczytać między innymi o tym, że Międzynarodowa Organizacja Pracy ponownie wyraziła swoje obawy związane z agresją Rosji na Ukrainę (wspomaganej przez rząd Białorusi) oraz jej wpływem na pracowników, pracodawców i demokratycznie wybrany rząd ukraiński, a także na świat pracy nie tylko w, ale też poza Ukrainą.
Ponadto ponowiła wezwanie skierowane do Rosji, aby natychmiast i bezwarunkowo zaprzestała agresji i wycofała swoje wojska z Ukrainy, oraz potwierdziła, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie jest złamaniem zasad stojących u podstaw funkcjonowania Organizacji oraz zasadami członkostwa w MOP. Rada Administracyjne podtrzymała tymczasowe zawieszenie współpracy z Rosją, co oznacza m.in. odwołanie wszelkich zaproszeń do udziału we wszystkich spotkaniach MOP oraz szkoleniach oferowanych przez Międzynarodowy Ośrodek Szkoleniowy MOP w Turynie. Oznacza również zakończenie wspólnych projektów.
MOP oczekuje od Dyrektora Generalnego dalszego monitorowania sytuacji i podejmowania odpowiednich kroków w celu ochrony praw pracowniczych i wspierania zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw na Ukrainie, w tym na obszarach, które są tymczasowo kontrolowane przez Federację Rosyjską, a także w elektrowniach jądrowych.
Można zatem spodziewać się dalszych działań MOP związanych z wpływem wojny na świat pracy oraz, jak wspomniano w decyzji, o szczegółowe przedstawienie na sesji, która odbędzie się w marcu 2023r., sprawozdania z rozwoju sytuacji w świetle rezolucji i poruszonych kwestii.
ik