Matko miłości obdarz nas pokojem

• poniedziałek, 25 Kwietnia 2022
  • Kraj

fot. Reg. Pomorze Zachodnie NSZZ "Solidarność"

fot. Reg. Pomorze Zachodnie NSZZ „Solidarność”

Po dwuletniej przerwie, w miniony weekend związkowcy wraz z rodzinami z całego kraju znów spotkali się na ogólnopolskiej pielgrzymce do Lichenia.
Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Matko miłości obdarz nas pokojem”. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Związku z całego kraju, m.in. górnicy, energetycy, stoczniowcy, hutnicy czy kolejarze. Oprócz około trzech tysięcy pielgrzymów, w uroczystej liturgii wzięło udział ponad sto pocztów sztandarowych NSZZ „Solidarność” z całej Polski.
Tradycyjnie w sobotę wszyscy spotkali się na Drodze Krzyżowej, którą poprowadził ks. Grzegorz Molewski, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie.
W niedzielę Miłosierdzia Bożego, przed południem, do licheńskiej bazyliki weszły poczty sztandarowe naszego Związku. W samo południe miało miejsce wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ „Solidarność”. Uroczysta msza święta koncelebrowana była pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce ks. abpa Salvatore Pennacchio.
„Drodzy bracia i siostry, moje serce raduje się, że dziś w niedzielę Miłosierdzia Bożego mogę uwielbiać Boga za Jego dary razem z Wami. W sposób szczególny dziękuję mu za to, że pozwolił się nam spotkać w tym pięknym sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu” – mówił w homilii abp  Salvatore Pennacchio.
Nawiązując do wprowadzonych relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, abp Pennacchio stwierdził:
„On również chce nam dziś przypomnieć o pokoju i nadziei płynących z krzyża. W jednym z kazań ks. Jerzy mówił, że przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma.”
Po nabożeństwie, związkowe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ „Solidarność”.