Luca Visentini odwołany z funkcji Sekretarza Generalnego MKZZ

• Zagranica

Luca Visentini / fot. Wikimedia Commons/Annika Haas

Luca Visentini / fot. Wikimedia Commons/Annika Haas

Decyzją Rady Generalnej MKZZ, Luca Visentini został dziś odwołany z funkcji Sekretarza Generalnego tej organizacji. – Kilka najbliższych miesięcy to będzie czas dogadywania się wewnątrz struktury MKZZ na temat tego, kto mógłby objąć stanowisko Sekretarza Generalnego po Visentinim – komentuje Robert Szewczyk z Biura Zagranicznego KK NSZZ „S”.

Jak podano w oficjalnym komunikacie prasowym wydanym przez MKZZ, dziś zebrała się Rada Generalna MKZZ. Miała rozpatrzyć raport Komisji Specjalnej powołanej przez Radę Generalną w styczniu w celu zbadania okoliczności zarzutów przeciwko Luca Visentiniemu, w tym wyników audytu zewnętrznego i innych kwestii dotyczących m.in. zasad finansowych MKZZ i procedur, a także przebiegu ostatnich wyborów.

„Sprawozdanie Komisji Specjalnej oraz sprawozdanie audytora zewnętrznego zostały jednogłośnie przyjęte przez Radę w całości. Komisja nie znalazła dowodów na to, by darowizny z Kataru lub Maroka miały wpływ na politykę lub programy MKZZ” – czytamy w komunikacie.

Przypomnijmy, Luca Visentini, który do dziś pełnił funkcję Sekretarza Generalnego MKZZ, został zatrzymany w styczniu tego roku na 48 godz. w związku z aferą korupcyjną Qatargate. Luca Visentini został 21 grudnia ubiegłego roku zawieszony przez Radę Generalną MKZZ, miał bowiem przyjąć 50 tys. euro w gotówce od włoskiej fundacji Fight Impunity. Ta z kolei pieniądze miała otrzymać z Kataru i Maroka.

Jednocześnie podczas dzisiejszego spotkania zdecydowano jednak, że Luca Visentini nie cieszy się już zaufaniem Rady Generalnej jako Sekretarz Generalny MKZZ i postanowiono odwołać go ze stanowiska.

Wybory jesienią?

– Kilka najbliższych miesięcy to będzie czas dogadywania się wewnątrz struktury MKZZ na temat tego, kto mógłby objąć stanowisko Sekretarza Generalnego po Visentinim. To będzie trwało prawdopodobnie dość długo. Na Kongres, który wybierze nowego Sekretarza Generalnego, być może będziemy musieli czekać aż do jesieni – mówi Robert Szewczyk z Biura Zagranicznego KK NSZZ „S”.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Generalna MKZZ zdecydowała o zorganizowaniu tak szybko, jak to możliwe nadzwyczajnego Światowego Kongresu MKZZ-tu, który wybierze nowego Sekretarza Generalnego.

Kolejne posiedzenie Rady Generalnej odbędzie się na początku maja. Zostanie na nim wybrany pełniący obowiązki Sekretarza Generalnego, który zorganizuje wyżej wspomniany nadzwyczajny Kongres. W międzyczasie przywództwo polityczne będzie sprawowane przez prezesa i wiceprezesów MKZZ-tu, a codzienne zarządzanie należeć będzie do zastępcy Sekretarza Generalnego Owena Tudora w ścisłej współpracy z nimi.

„Wydarzenia ostatnich kilku miesięcy poważnie zaszkodziły reputacji MKZZ. Wyciągnięto ważne wnioski i Rada Generalna powtórzyła absolutny sprzeciw MKZZ wobec korupcji w jakiejkolwiek formie (…). Jesteśmy zdeterminowani, aby chronić MKZZ przed wszelkimi formami niewłaściwego wpływu, a nawet pozorami takiego wpływu. Będziemy intensywnie pracować nad wprowadzeniem niezbędnych zmian, kontynuując walkę o prawa pracownicze, sprawiedliwość społeczną i równość w każdej części świata” – powiedziała, cytowana w komunikacie, prezes MKZZ, Akiko Gono.

„Nie ma miejsca dla popleczników Putina”

– Z punktu widzenia Solidarności istotną rzeczą jest usunięcie z MKZZ Rosyjskiej Federacji Związków Zawodowych FNPR, co jest misją niemalże niemożliwą, biorąc pod uwagę poparcie dla rosyjskich związków przez bardzo wiele organizacji związkowych z Afryki i Ameryki Południowej. Natomiast dla nas jest to kwestia godnego zachowania się, by nagłaśniać w każdej możliwej sytuacji, że dla popleczników Putina w szeregach MKZZ-tu miejsca nie ma – dodaje Robert Szewczyk.

Jego zdaniem afera korupcyjna, w którą zamieszany jest Visentini, może przyczynić się do pogorszenia wizerunku całego MKZZ-tu.

Źródło: Tysol.pl