Związki jak jedna pięść

 
11 września to data dużej akcji związkowej w Warszawie – ogłosili dziś na spotkaniu szefowie trzech central związkowych. – Dajemy rządowi jeszcze dwa miesiące na spełnienie naszych postulatów – zapewniali.

           

Na czwartkowym spotkaniu w siedzibie OPZZ szef „S” Piotr Duda, przewodniczący OPZZ Jan Guz oraz Tadeusz Chwałka z Forum ZZ oraz ich najbliżsi współpracownicy uczestniczyli w pierwszym posiedzeniu Ogólnopolskiego Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

- Premier Donald Tusk mówił, że Platforma powinna być jak jedna pięść – mówił na konferencji po obradach Piotr Duda. – Dzisiaj za jedno możemy mu podziękować – spowodował, że największe związki w Polsce są teraz jak pięść, skierowana nie przeciwko społeczeństwu, ale przeciwko tym, którzy wprowadzają antypracownicze rozwiązania – tłumaczył Duda.

Związkowcy omówili sytuację w Polsce po zawieszeniu prac przez związki zawodowe w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, co było skutkiem prowadzenia przez rząd premiera Donalda Tuska pozorowanego dialogu społecznego.

- Premier zarzuca nam dyktat, a dyktat to codzienność Komisji Trójstronnej – powiedział Tadeusz Chwałka. 

Jak podkreślają liderzy związkowi, w założeniach Trójstronna Komisja miała być miejscem prezentacji propozycji pracodawców, rządu i związków zawodowych ich negocjacji i poszukiwania wspólnego stanowiska. Niestety od wielu miesięcy było inaczej. Rząd wykorzystywał Trójstronną Komisję do arbitralnego prezentowania swoich rozwiązań bez jakiejkolwiek przestrzeni negocjacyjnej.

Nawet nieliczne wspólne ustalenia nie były realizowane. Dotyczyło to:

• przyjęcia ustawy wymuszającej szybszy wzrost płacy minimalnej (związki zawodowe przygotowały odpowiednie projekty),

• ograniczenia bezprawnego stosowania „śmieciowych” umów o pracę,

• pełnej realizacji pakietu antykryzysowego, rząd nie podjął spraw korzystnych dla pracowników,

• pakietu zmian poprawiających funkcjonowanie ochrony zdrowia oraz kolei,

• podniesienia progów dochodowych upoważniających do świadczeń rodzinnych i socjalnych,

• pełnego wykorzystania środków finansowych przewidzianych na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu.

 

Dlatego, jak przypomniał szef OPZZ Jan Guz, związki zmuszone są do takich działań, jak planowana na wrzesień akcja. - Walkę będziemy prowadzić do zwycięstwa, do sukcesu, walkę o dialog społeczny, walkę o prawa ekonomiczne – zapowiedział Guz.

Podczas konferencji prasowej poruszony został też temat szkodliwego dla Polski pakietu klimatycznego. Szef śląsko-dąbrowskiej „S”, Dominik Kolorz przypomniał, że kluczowe negocjacje dotyczące pakietu miały miejsce w 2008 roku, kiedy u władzy była już obecna ekipa rządząca. Kolorz przedstawił też liczne działania „Solidarności”, które próbowały powstrzymać podjęcie niekorzystnych dla polskiej gospodarki decyzji. Z kalendarium działań w sprawie pakietu można zapoznać się tutaj, a komplet dokumentów dotyczących sprawy znajduje się tutaj.

Kolejne, robocze spotkanie Ogólnopolskiego Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego  odbędzie się 18 lipca br.