Pikieta przed Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej

 

 30 listopada odbyła się pierwsza ogólnopolska pikieta pracowników socjalnych i pomocy społecznej, zorganizowana przez  NSZZ “Solidarność” – Sekcję Krajową Pracowników Pomocy Społecznej oraz Polską Federację Związkową Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.

 

  

Hasło pikiety: “Socjalni – dla osób, rodzin i dla społeczeństwa. Silni – Razem!” zjednoczyło organizacje związkowe reprezentujące głos środowiska pomocy społecznej. W pikiecie uczestniczyli działacze związkowi oraz osoby nie zrzeszone z  różnych części Polski. Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w MOPS w Legnicy również zorganizowała wyjazd na manifestację.  Z naszego ośrodka w pikiecie wzięło udział 17 osób.

Pikietujący domagali się wstrzymania prac nad resortowymi propozycjami destrukcyjnych zmian w ustawie o pomocy społecznej. Protestowano przeciwko próbie prywatyzacji sektora pomocy społecznej, prowadzącej do jeszcze większego pogorszenia warunków pracy pracowników realizujących zadnia pomocy społecznej, redukcji zatrudnienia oraz pogorszenia standardów udzielanej pomocy.
W trakcie pikiety odczytano petycję, która 21 listopada w Dniu Pracownika Socjalnego została złożona w MPiPS. Pracownicy pomocy społecznej domagają się m.in. wypracowania nowych założeń do ustawy w debacie publicznej i bezpośrednim dialogu ze związkami zawodowymi, reprezentantami grup zawodowych i pracowników socjalnych oraz ekspertami. Protestowano również w imieniu klientów pomocy społecznej. Nowe zasady udzielania świadczeń wykluczą z systemu pomagania znaczną grupę osób, a nowe cele działania pomocy społecznej uniemożliwią wszechstronną pomoc osobom i rodzinom jej potrzebującym.

Głos zabrali przedstawiciele ogólnopolskich związków zawodowych działających w obszarze pomocy społecznej. Jerzy Gilewski – Przewodniczący PFZPSiPS zwrócił uwagę na ponad związkowy wymiar wydarzenia, a także zaakcentował jego znaczenie dla uruchomienia oddolnej inicjatywy pracowników oczekujących konstruktywnych, a nie destrukcyjnych działań w systemie pomocy. Stanisław Jamka – Przewodniczący KSPPS NSZZ „Solidarność” – wskazywał z kolei na antyspołeczną politykę obecnego rządu prowadzoną wobec najbardziej potrzebujących i sprzeczną z zasadami społecznej sprawiedliwości i ludzkiej godności. Stanisław Juchta – Przewodniczący ZZPPS w Lublinie (OPZZ), uważa propozycję ministerialną zmian w ustawie o pomocy społecznej za niedopracowaną i szkodliwą dla osób potrzebujących.

Treść petycji